Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd PO pod ostrzałem PiS-u. Wszystko przez ceny rzepaku

0
Podziel się:

Szef rządu zwrócił się do ministra rolnictwa o sprawdzenie, jakie są możliwości pomocy, gdyby problem nabrał bardzo dramatycznych rozmiarów.

Rząd PO pod ostrzałem PiS-u. Wszystko przez ceny rzepaku
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Szef PiS Jarosław Kaczyński i poseł Krzysztof Jurgiel wezwali rząd do podjęcia działań na rzecz zrekompensowania rolnikom strat spowodowanych niską ceną rzepaku. Kaczyński zarzucił przy tym rządowi, że sprzyja realizacji interesów małych, ale bardzo wpływowych grup.

W tym roku ceny skupu rzepaku są nawet o połowę niższe niż w ub. Rolnicy narzekają też, że ziarno jest trudno sprzedać. Według Krajowej Rady Izby Rolniczych powodem niskich cen skupu jest m.in. _ zmowa cenowa zakładów przetwórczych _. Rolnicy wskazują, że o w 2012 r. rzepak skupowany był po 2-2,2 tys. zł za tonę; w tym roku jest to 1,3-1,4 tys. zł za tonę.

Odnosząc się do kwestii podnoszonej przez polityków PiS premier Donald Tusk podkreślił, że problem cen rzepaku jest szerszy i nie dotyczy tylko Polski. Szef rządu zwrócił się do ministra rolnictwa o sprawdzenie, jakie są możliwości pomocy, gdyby problem nabrał _ bardzo dramatycznych rozmiarów _.

Z kolei PSL oceniło, że politycy PiS _ przebierają się w szaty obrońców wsi _, ale ich wypowiedzi są pełne frazesów, natomiast _ rzeczywiste zachowania polityków PiS pokazują, że partia ta jest największym szkodnikiem interesu wsi i rolników _.

Na konferencji prasowej szef PiS mówił, że _ na wsi dzieją się w tej chwili rzeczy niedobre, godzące w interesy rolników - chodzi o bardzo mocny spadek cen rzepaku i brak reakcji rządu _. W ocenie Kaczyńskiego sytuacja ta może mieć związek z importem z Ukrainy.

_ - Przypominają nam się wydarzenia z 2008 r., kiedy to import z Ukrainy doprowadził do gwałtownej obniżki cen i ktoś na tym zarobił później. I to pytanie, kto na tym zarabia, jest pytaniem, które należy zadać i które - jak sądzę - powinno zainteresować media. To jest kwestia do zbadania _ - mówił prezes PiS.

Dodał, że nie może być tak, _ żeby polityka wobec polskiej wsi była w gruncie rzeczy realizacją interesów drobnych, ale bardzo wpływowych i zamożnych grup _.

Skrytykował przy tym PSL, że nie przeciwstawia się takiej sytuacji, a często - jak mówił - na jaw wychodzą informacje _ wskazujące na to, że to właśnie ludzie związani z tą partią są profitentami tego rodzaju sytuacji _.

_ - I tę sprawę chcemy bardzo zdecydowanie postawić, bo nie może być też tak, żeby formacja, która wywodzi się z autentycznego ruchu ludowego, jednocześnie tak naprawdę była reprezentacją niewielkich grup, wpływowych, bardzo zamożnych, które na polskiej wsi robią w sposób zupełnie nieuzasadniony, na zasadzie nieekwiwalentnej wymiany różnego rodzaju chwytów, wielkie interesy _ - zaznaczył Kaczyński.

Zadeklarował, że PiS po dojściu do władzy _ z całą energią _ przeciwstawi się tego rodzaju praktykom. _ - Bronimy i będziemy bronić interesów polskiej wsi _ - zapewnił.

Szef sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Jurgiel zarzucił obecnemu rządowi, że przez kilka ostatnich lat doprowadził do liberalizacji na rynkach rolnych. _ - Ostatnie porozumienie z czerwca w sprawie polityki rolnej po 2013 r. w ogóle liberalizuje rynki rolne: zniesione są kwoty mleczne, kwoty cukrowe, deregulacja rynku tytoniu, gdzie pojawiła się szara strefa i Skarb Państwa traci 10 mld rocznie; brak uregulowań też na rynku rzepaku, czyli przyszłość jest jeszcze gorsza _ - wyliczał Jurgiel.

Jak dodał, PiS oczekuje od ministra rolnictwa Stanisława Kalemby działań, które umożliwią rekompensatę rolnikom strat spowodowanych niską ceną rzepaku. _ Minister rolnictwa powinien przedstawić jasne rozwiązania wspierające naszych rolników _ - powiedział Jurgiel.

Z kolei premier Tusk przekonywał, że problem cen rzepaku jest szerszy i nie dotyczy tylko Polski. Tłumaczył, że polega on na tym, że w 2012 r. rzepak był wyjątkowo drogi, co sprawiło, że rolnicy zwiększyli produkcję, a duża podaż rzepaku obniża jego ceny. Poinformował też, że zwrócił się już do Kalemby, żeby _ zadbał i zobaczył, jakie są możliwości pomocy, gdyby się okazało, że to przekracza granicę i nabiera bardzo dramatycznych rozmiarów _.

Politycy PSL z kolei w wydanym oświadczeniu ocenili, że apele Kaczyńskiego i Jurgiela to _ frazesy i puste deklaracje _.

_ - Politycy Prawa i Sprawiedliwości przebierają się w szaty obrońców wsi. Najwyraźniej kolejny raz ruszyło ich sumienie po tym, jak kilka tygodni temu przyczynili się do strat finansowych rolników eksportujących polską wołowinę pochodzącą z uboju bez ogłuszania. Gęby są pełne frazesów i pustych deklaracji, a rzeczywiste zachowania polityków PiS pokazują, że partia ta jest największym szkodnikiem interesu wsi i rolników _ - napisano w oświadczeniu.

W tym roku areał rzepaku wynosi ok. 930 tys. ha, jest to największa w historii powierzchnia zasiewów upraw rzepaku w naszym kraju. GUS wstępnie oszacował, że w Polsce będą w 2013 r. rekordowe zbiory na poziomie 2,5 mln ton, czyli prawie o 30 proc. wyższe niż w ub.r. Dobre zbiory rzepaku zapowiadają się też w całej UE. Komisja Europejska ocenia, że wyniosą one 20,7 mln ton, czyli będą o 7 proc. wyższe w stosunku do 2012 r.

W ubiegłym roku w sierpniu za rzepak można było otrzymać nawet powyżej 2 tys. zł za tonę. Z danych resortu rolnictwa wynika, że w połowie sierpnia 2012 r. średnia cena rzepaku wynosiła 1955 zł za tonę. Według Krajowego Zrzeszenia Producentów Rzepaku, w czwartek za rzepak firmy skupowe płaciły od 1140 zł do 1368 zł za tonę.

W Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie) ok. 150 rolników protestowało przez kilka godzin przeciwko niskim cenom skupu zbóż i rzepaku. Blokowali jedną z głównych ulic i wjazd na most przez Wisłę.

Czytaj więcej w Money.pl
Mocne słowa Kaczyńskiego na temat Tuska Prezes PiS Jarosław Kaczyński uważa, że premier Donald Tusk prowadzi PO do klęski, co - zdaniem Kaczyńskiego - rozumieją przeciętni członkowie Platformy.
Kaczyński apeluje do Tuska ws. przekopu Szef PiS Jarosław Kaczyński zaapelował do premiera Donalda Tuska o rozpoczęcie przekopu Mierzei Wiślanej, który da Elblągowi szansę na rozwój.
"Kaczyński i Duda kłamią w sprawie komisji" Prezes PiS i przewodniczący NSZZ "Solidarności" nie potrafią używać uczciwych argumentów na temat poziomu dialogu- oświadczył premier.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)