Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd podsumował swoje 500 dni

0
Podziel się:

W okolicznościowym raporcie gabinet Donalda Tuska wylicza swoje sukcesy.

Rząd podsumował swoje 500 dni
(PAP/Paweł Kula)

Przeciwdziałanie skutkom kryzysu finansowego, umowa ze Stanami Zjednoczonymi o tarczy antyrakietowej, plan wejścia do strefy euro, stabilizacja finansów publicznych, przyspieszenie budowy autostrad - takie sukcesy wskazuje rządDonalda Tuskapo 500 dniach pracy.

Raport _ Podsumowanie 500 dni pracy rządu Donalda Tuska i koalicji PO-PSL _ można znaleźć na stronie www.premier.gov.pl. Według rządu w ciągu 500 dni udało się m.in. prowadzić aktywną politykę na rynku pracy, zwiększyć przejrzystość finansów publicznych, wprowadzić plan aktywizacji zawodowej osób powyżej 50. roku życia, podwyższyć wynagrodzenia nauczycieli oraz zwiększyć nakłady na naukę.
Rząd chwali się programem _ Rodzina na swoim _ (dopłaty do kredytów mieszkaniowych), korzystnymi dla podatników zmianami w VAT, uproszczeniem przepisów gospodarczych, pomysłem tzw. jednego okienka, wydłużeniem urlopów macierzyńskich (od 1 stycznia 2009 r. z 18 do 20 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka), programem przeciwdziałania przemocy w rodzinie, programem budowy boisk w każdej gminie - tzw. orlików.

Do swoich sukcesów gabinet Tuska zalicza też: poprawę funkcjonowania szpitali, umożliwienie przekształcenia ich w spółki, zwiększenie dostępności świadczeń zdrowotnych.

Sukcesy na polu międzynarodowym

W kwestii polityki zagranicznej, rząd jako swoje sukcesy wymienia poprawę relacji z sąsiadami, rozwój współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i podpisanie umowy o tarczy antyrakietowej, przyjęcie pakietu energetyczno-klimatycznego UE. Rząd podkreśla, że wyprowadził polskie wojska z Iraku oraz _ wzmocnił i skonsolidował _ obecność Polski w Afganistanie. Rząd przypomina też, że Sejm przyjął ustawę wyrażającą zgodę na ratyfikację Traktatu z Lizbony.

Autorzy raportu przypominają, że Polska weszła do strefy Schengen, udało się przeforsować polsko-szwedzki projekt Partnerstwa Wschodniego. Udało się też uzyskać poparcie dla kandydatury byłego prezydentaLecha Wałęsydo unijnej Rady Mędrców.

Rząd zauważa, że udało się ograniczyć przestępczość i poprawić bezpieczeństwo ruchu drogowego. Gabinet Tuska - jako swój sukces - uznaje też organizację Mistrzostw Europy w piłce nożnej i rozbudowę infrastruktury na Euro 2012.

Kryzys? Zwalczamy skutecznie

Rząd podkreśla, że w celu przeciwdziałania skutkom kryzysu realizowany jest Plan Stabilności i Rozwoju, który wprowadza m.in.: możliwość udzielenia przez Skarb Państwa gwarancji dla instytucji finansowych zagrożonych utratą płynności, podnosi poziom depozytów bankowych objętych 100-proc. gwarancją do 50 tys. euro, wprowadza możliwość dokapitalizowania krajowych banków.

Rada Ministrów - jak podano w raporcie - realizuje zobowiązanie, aby do końca 2011 r. przygotować Polskę do przyjęcia euro; przyjęto m.in. harmonogram działań niezbędnych do realizacji tego celu oraz powołano pełnomocnika rządu do spraw wprowadzenia wspólnej waluty.

Rząd podkreśla, że w celu zapewnienia realizacji zasady równych szans obniżono wiek rozpoczynania obowiązku szkolnego z siedmiu do sześciu lat (będzie to obowiązkowe od 2012 roku), a także rozpoczęto upowszechnianie wychowania przedszkolnego dzieci w wieku 3-5 lat.

Rada Ministrów podjęła też decyzję o wybudowaniu w Polsce co najmniej dwóch elektrowni jądrowych - przynajmniej jedna z nich - jak czytamy w raporcie - powinna rozpocząć działanie do 2020 r.

W celu przyspieszenia profesjonalizacji polskiej armii, rząd przyjął program Uzawodowienia Sił Zbrojnych w latach 2008-2010. Zgodnie z propozycją rządu, polska armia powinna liczyć do 120 tys. żołnierzy służby czynnej oraz Narodowych Sił Rezerwowych, obejmujących kontraktowych żołnierzy rezerwy. Całkowity koszt profesjonalizacji armii oszacowano na ok. 3,7 mld zł. Ostatnie wcielenie do obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej zostało zrealizowane w grudniu 2008 r. - przypominają autorzy raportu.

Infrastrukturą też możemy się chwalić

W dokumencie podkreślono, że rząd Donalda Tuska wprowadził również rozwiązania mające na celu przyspieszenie inwestycji infrastrukturalnych.

Według raportu od listopada 2007 r. do kwietnia 2009 r. zostały podpisane umowy na wybudowanie 760 km dróg, w tym 400 km autostrad oraz 360 km dróg ekspresowych i obwodnic, co - jak podkreślono - jest najlepszym wynikiem w historii ministerstwa. Dla porównania - jak podaje raport - poprzednik ministra infrastrukturyCezarego Grabarczyka, ministerJerzy Polaczekpodpisał umowy na 110 km autostrad.

Rząd ustanowił również _ Narodowy program przebudowy dróg lokalnych 2008-2011 _, zgodnie z którym do 2011 r. zbudowanych lub przebudowanych ma być ok. 6 tys. kilometrów dróg.

Wprowadzono elektroniczne postępowania upominawcze; w tym trybie najczęściej rozpatrywane będą proste sprawy, np. o niezapłacone rachunki za gaz, prąd, telefon, itp.

Raport - jako sukces rządu - wymienia też wprowadzenie możliwości składania zeznań podatkowych PIT przez internet. W dokumencie czytamy też, że w celu ułatwienia życia Polakom rząd podjął kroki zmierzające do zniesienia obowiązku meldunkowego.

Dokument przypomina ponadto, że rząd ogłosił _ Program prywatyzacji na lata 2008-2011 _ (zakłada uruchomienie prywatyzacji w ponad 500 spółkach Skarbu Państwa).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)