Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd postanowił utworzyć holding farmaceutyczny

0
Podziel się:

Rząd postanowił w środę utworzyć holding farmaceutyczny, w skład którego wejdą Polfa Warszawa, Polfa Pabianice i Polfa Tarchomin - poinformował w środę na konferencji po posiedzeniu rządu minister skarbu Piotr Czyżewski.

"Przewidujemy, że tworzenie struktury holdingowej potrwa nie dłużej niż trzy miesiące od chwili przyjęcia tego programu" - powiedział Czyżewski.

"Przewidujemy, że około roku może potrwać powstawanie tego holdingu i w dalszej perspektywie przyjmujemy wstępnie, że najwłaściwszą ścieżką byłaby prywatyzacja przez ofertę publiczną" - dodał.

Nowy podmiot, wstępnie nazwany Polskim Holdingiem Farmaceutycznym SA (PHF), ma mieć strukturę holdingu operacyjnego.

"W celu ułatwienia powołanemu holdingowi dostępu do kapitału, założono szybką, bo już w 2004 roku, prywatyzację giełdową podmiotu" - podało Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie wydanym po posiedzeniu rządu.

Przedstawiciele Ministerstwa Skarbu mówili już wcześniej, że oferta publiczna holdingu może nastąpić pod koniec 2004 roku i że do inwestorów mogłoby trafić 30 proc. akcji.

W przyjętym przez rząd projekcie Ministerstwo Skarbu zaproponowało utworzenie holdingu przez powołanie 100-proc. spółki Skarbu Państwa (PHF) jako spółki-matki i pokrycie jej kapitału zakładowego aportem w postaci akcji spółek Polf Warszawa, Pabianice i Tarchomin, które mają być spółkami-córkami. "Spółka-matka realizować będzie funkcje w zakresie: planowania strategicznego, strategicznego zarządzania finansami, zarządzania właścicielskiego, badań i rozwoju, inwestycji, strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi, strategii informatycznej, marketingu leków, sprzedaży krajowej leków, eksportu leków, koordynacji zarządzania strategicznego" - napisano w komunikcie. "Spółki-córki realizować będą funkcje w zakresie: planowania operacyjnego, operacyjnego zarządzania finansami, produkcji, operacyjnej informatyki, operacyjnego zarządzania zasobami ludzkimi, obsługi technicznej produkcji, obsługi sprzedaży leków, zaopatrzenia operacyjnego dla produkcji leków, sprzedaży i marketingu produktów niefarmaceutycznych" -
dodano.

W spółkach-córkach 15 proc. akcji zarezerwowanych ma być dla pracowników, a 5 proc. na rezerwę reprywatyzacyjną.

W celu zapewnienia wspierania przez holding polityki lekowej państwa, zdecydowano, że Skarb Państwa pozostanie istotnym akcjonariuszem spółki przynajmniej do 2006 roku.

"Aby ułatwić współpracę z organami administracji państwowej, odpowiedzialnymi za kreowanie i realizację polityki zdrowotnej (w tym lekowej), w Radzie Nadzorczej holdingu znajdzie się przedstawiciel ministra zdrowia" - poinformowało CIR w komunikacie.

Po utworzeniu PHF SA zostanie zawarta trójstronna umowa społeczna. Jej stronami będą: organizacje związkowe działające w spółkach-córkach, zarządy tych spółek oraz zarząd holdingu.

Szacunkowe koszty związane z utworzeniem i pierwszym okresem funkcjonowania holdingu wyniosą: 330 tys. zł po stronie Skarbu Państwa oraz około 8 mln (za 12–18 miesięcy), które poniesie już holding.

"Ponieważ w pierwszym etapie działalności nie będzie on (holding) uzyskiwał przychodów ze sprzedaży, przyjęto, że źródłem pokrycia kosztów związanych z budową struktury i rozpoczęciem działalności będzie pożyczka zaciągnięta na warunkach rynkowych" - podano w komunikacie.

Przyjęty przez rząd program ma na celu stworzenie silnej, konkurencyjnej grupy producentów leków o charakterze narodowym oraz ma przynieść dla budżetu państwa oszczędności związane z prowadzeniem racjonalnej polityki refundacji leków.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)