Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przedstawi listę prywatyzacyjną

0
Podziel się:

Lista spółek do prywatyzacji obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii.

Rząd przedstawi listę prywatyzacyjną
(kprm.gov.pl)

*Prace nad listą prywatyzacyjną ciągle trwają, zostanie ona przedstawiona we wtorek na posiedzeniu rządu - poinformował szef Komitetu Stałego Rady MinistrówMichał Boni. *

Rzecznik prasowy resortu skarbu państwa Maciej Wewiór powiedział, że lista jest gotowa od kilku tygodni i jej kształt nie zmienił się.

_ - Rząd będzie podejmował decyzję odnośnie spółek. Ta lista jest naszą propozycją, a nie rozwiązaniem _ - wyjaśnił. Pytany o przyszłość KGHM, Wewiór powiedział, że _ jeśli jest taka potrzeba, to jest możliwość sprzedaży od 10 proc. do 41 proc. akcji spółki _.

_ - To jest tylko pokazanie ścieżek, a którą z tych ścieżek będziemy podążać, to jest decyzja Rady Ministrów. Rząd może zdecydować, że akcje KGHM nie będą sprzedawane w ogóle, albo że będą sprzedawane i ile _ - dodał Wewiór.

Zgodnie z opublikowaną pod koniec lipca przez ministra skarbu państwa aktualizacją programu prywatyzacji, przychody ze sprzedaży państwowych firm do końca 2010 r. mają wynieść 36,7 mld zł. Lista kluczowych projektów obejmuje m.in. sektor energetyki i chemii oraz sprzedaż części udziałów Skarbu Państwa w spółkach giełdowych, w tym od 10 proc. do 41 proc. akcji KGHM oraz części akcji Lotos. Wśród wymienionych przez resort skarbu spółek są także firmy energetyczne: Enea, PGE, Tauron.

PremierDonald Tuskzapowiedział jednak zarekomendowanie rządowi wyłączenia KGHM z szybkiej prywatyzacji. Z kolei przeciwnikiem sprzedaży pakietów kontrolnych spółek energetycznych jest resort gospodarki.

Piątkowa _ Gazeta Wyborcza _ napisała, że rząd chce sprzedać 10 proc. akcji KGHM. Zdaniem _ GW _, minister gospodarkiWaldemar Pawlakustąpił w sprawie prywatyzacji spółek energetycznych. Tauron nie byłby jednak prywatyzowany przez giełdę, tylko sprzedany zostałby inwestorowi strategicznemu.

Ministerstwo Gospodarki w przesłanym PAP oświadczeniu zapewniło, że resort od początku ogłoszenia aktualizacji planu prywatyzacyjnego Ministerstwa Skarbu Państwa sprzeciwiał się prywatyzacji Tauronu, a decyzja w tej sprawie nie została nigdy zmieniona.

_ - Minister Gospodarki podtrzymuje stanowisko zawarte w Programie dla elektroenergetyki. Zgodnie z jego postanowieniami, w rękach Skarbu Państwa mają pozostać strategiczne zasoby energetyczne kraju poprzez zachowanie kontroli nad dwoma głównymi firmami energetycznymi, tj. PGE S.A. i właśnie Tauron S.A. _ - napisano w oświadczeniu MG.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)