Notowania

budżet
25.09.2007 15:25

Rząd przyjął projekt budżetu

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2008 rok - poinformował premier Jarosław Kaczyński.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Bartosz Chochołowski)

Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2008 rok - poinformował premierJarosław Kaczyński.

"Projekt został przyjęty i będzie skierowany w terminie konstytucyjnym do Sejmu" - powiedział Kaczyński.

"Mamy deficyt na poziomie 28 mld zł z jakimś kawałkiem. Można sądzić, że przy wykonaniu może być niższy, ale zobaczymy, bo podwójne ulgi na dzieci oznaczają spadek dochodów o 7 mld zł" - powiedział.

Premier dodał, że tegoroczny deficyt może być niższy niż planowane ostatecznie 23 mld zł.

Kaczyński powiedział, że projekt budżetu na przyszły rok, z uwagi na wybory parlamentarne zostanie przyjęty prawdopodobnie w styczniu.

"Przypuszczam, że to będzie styczeń - bo mamy wybory. Jeśli to będzie nasz rząd to, być może z jakimiś korektami, przyjmiemy ten budżet. Jeśli będzie rząd inny, co będzie nieszczęściem dla Polski, to zobaczymy co zrobimy" - powiedział.

Wicepremier, minister finansówZyta Gilowskazapowiedziała, że dochody budżetu w 2008 r. mają wynieść 281,8 mld zł, a wydatki 310,4 mld zł, przy deficycie 28,6 mld zł.

_ W ostatecznej wersji projektu rząd ma uwzględnić środki z Unii Europejskiej oraz m.in. skutki przyjętej ostatnio przez Parlament "podwójnej" ulgi na dzieci w podatku PIT. _
Według przyjętego wcześniej przez rząd wstępnego projektu budżetu, dochody miały wynieść 246,99 mld zł, a wydatki 275,15 mld zł, przy deficycie 28,16 mld zł.

Według założeń makroekonomicznych do projektu, wzrost gospodarczy ma wynieść w 2008 r. 5,5 proc. PKB, a średnioroczna inflacja 2,3 proc. Na koniec 2008 r. liczba bezrobotnych może zmniejszyć się do około 1,5 mln osób, a stopa bezrobocia do około 9,9 proc.

Zgodnie z konstytucją, rząd musi do końca września przekazać projekt budżetu Sejmowi.

Tagi: budżet, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz