Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął reformę OFE. Jutro rekonstrukcja rządu

0
Podziel się:

- Dzisiejsze przyjęcie przez rząd reformy OFE daje szansę na to, że zmieścimy się w terminach, które zakładaliśmy - powiedział Donald Tusk. Jutro o 11.00 premier ogłosi zmiany w rządzie.

Rząd przyjął reformę OFE. Jutro rekonstrukcja rządu
(Witold Rozbicki/REPORTER)

Rząd przyjął projekt zmian w OFE - poinformował premier Donald Tusk. Szef rządu mówił na konferencji prasowej, że w tej sprawie nie można było czekać. Zapowiedział także, że jutro o 11.00 powie o zmianach w rządzie.

aktualizacja 15:49

- _ Wbrew pesymistom będzie lepiej _ - takimi słowami premier Donald Tusk zapowiada rekonstrukcję rządu. Jej założenia premier ma przedstawić jutro około południa.

Dziś na konferencji prasowej mówił, że będą to nie tylko zmiany personalne, ale i strukturalne. Szef rządu odmawiał dziś podania nazwisk nowych ministrów. Zaprzeczał jednak medialnym spekulacjom. Jak podkreślał, media podają, że wiele osób odmówiło udziału w rządzie, ale większość z nich tak naprawdę nie otrzymała propozycji.

Wśród kandydatów do opuszczenia rządu media wymieniają między innymi ministrów edukacji, nauki i zdrowia.

Premier mówił także o reformie OFE

- _ Po tym jak wczoraj zobaczyłem precyzyjny kalendarz legislacyjny, zrozumiałem, że nie powinniśmy już czekać ani dnia, ani godziny, by zdążyć na czas. Wydaje się, że dzisiejsze przyjęcie przez rząd reformy OFE powinno nam, może nie gwarantować, ale dawać realną szansę na to, że zmieścimy się w terminach, które zakładaliśmy _ - powiedział szef rządu.

Jak uzasadniał, zmiany w tej sprawie były konieczne między innymi w związku z koniecznością zapewnienia polskiego wkładu do inwestycji finansowanych z unijnych funduszy strukturalnych.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/45/m275757.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szczegoly;zmian;w;ofe;ujawnione;oto;co;musisz;wiedziec,16,0,1399056.html) *Zmiana zasad gry w OFE. Oto, co musisz o nich wiedzieć * Od 1 kwietnia przyszli emeryci będą mogli wybierać, czy chcą oszczędzać w OFE, czy ZUS-ie. Rząd odkrył karty. Szef rządu wyjaśnił, że w projekcie są propozycje, które _ będą kazały OFE wydawać pieniądze oszczędnie, jeśli chodzi o ich korzyści i ich koszty _. Nie wykluczył przy tym, że rozwiązania te zostaną udoskonalone w Sejmie.

_ To oczywiście powinno wpłynąć na wysokość świadczenia w tej części kapitałowej. Ale to są ciągle minimalne wartości. Tzn. warto do tego doprowadzić, żeby aż tyle pieniędzy nie szło na utrzymanie samych instytucji w tej części kapitałowej, żeby zdecydowanie więcej obywatel miał z tego, a nie tak jak do tej pory - OFE _ - powiedział.

Dodał, że biorąc pod uwagę proporcje w emeryturze (między częścią zaoszczędzoną w OFE a ZUS), to nawet jeżeli wydajność OFE zostanie _ wyżyłowana do maksymalnego pułapu _, to ciągle będą to wartości, które nie wpłyną generalnie na jakość polskiej emerytury.

_ - Tak czy inaczej jakość i bezpieczeństwo polskiej emerytury będą zależały od tego, w jakiej kondycji jest państwo polskie, a nie od tego, w jakiej kondycji jest ten czy inny fundusz emerytalny _ - powiedział.

Premier przekonywał, że rządowe zmiany w systemie emerytalnym spowodują, że przyszłe emerytury będą bezpieczniejsze, _ choć nie znaczy, że wyraźnie wyższe _. _ Jeśli naprawdę myślimy serio o naszych emerytach, szczególnie tych przyszłych emerytach, to musimy zapewnić wypłacalność państwa _ - dodał.

Premier odniósł się też do informacji, jakie pojawiały się w ostatnim czasie w mediach, że za kilkanaście lat ZUS może zbankrutować. _ ZUS jest instytucją absolutnie bezpieczną z punktu widzenia przyszłego emeryta tak długo, jak długo bezpieczne jest państwo polskie. Doświadczenia wielu państw pokazują, że gdyby coś się stało, odpukać, z państwem jako takim, gdyby się finansowo jakiekolwiek państwo zawaliło, to ta część kapitałowa nie rozwiązuje żadnego problemu _ - podkreślił.

Co zmieni się w emeryturach?

Reforma OFE zakłada, że Polacy będą mogli wybierać czy chcą, by całość ich składki na przyszłą emeryturę wpływała do ZUS-u czy też i do ZUS-u i do OFE.

Projekt przewiduje, że na wybór będzie cztery miesiące . Jeśli ktoś od kwietnia do lipca 2014 roku nie złoży żadnej deklaracji, wówczas całość jego składki będzie ewidencjonowana na specjalnym subkoncie w ZUS-ie. Nie będzie to jednak decyzja ostateczna. Począwszy od 2016 roku co cztery lata zawsze w drugim kwartale danego roku każdy będzie miał szansę na zmianę decyzji.

Projekt przewiduje też, że część obligacyjna aktywów zgromadzonych w OFE zostanie przeniesiona do ZUS.Po umorzeniu obligacji środki te mają być zapisane na subkontach w ZUS-ie, gdzie mają być waloryzowane i dziedziczone, podobnie jak pozostałe środki na tych subkontach.

Ministerstwo finansów przeforsowało też limit obowiązkowego inwestowania funduszy w akcje.W przyszłym roku będzie on wynosił 75 procent i każdego roku będzie malał o 20 punktów procentowych. Od 2018 roku limitu ma nie być.

Rząd wprowadza też tak zwany suwak bezpieczeństwa przewidujący, że na 10 lat przed emeryturą środki ubezpieczonego przenoszone będą stopniowo z OFE do ZUS-u.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)