Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął strategię prywatyzacji PGNiG, początek w tym roku

0
Podziel się:

Rząd przyjął we wtorek strategię prywatyzacji Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA poprzez wydzielenie do końca roku czterech spółek dystrybucyjnych i poszukiwawczo-produkcyjnej

- poinformowała minister skarbu.

Minister Aldona Kamela-Sowińska powiedziała, że prywatyzacją gazowych spółek zajmie się Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, a nie Gaz Polski, jak wcześniej przewidywał projekt opracowany przez resort skarbu.

'Mam nadzieję, że do końca roku wszystkie wydzielone spółki zaczną funkcjonować' - powiedziała minister na konferencji prasowej po posiedzeniu rządu.

Dodała, że prywatyzacja spółki poszukiwawczo-produkcyjnej nastąpi przez sprzedaż mniejszościowego pakietu w ofercie publicznej, nie podała jednak planowanego terminu. Wcześniej resort skarbu planował sprzedaż inwestorowi strategicznemu większościowego pakietu akcji.

Rząd nie wykluczył, że po giełdowym debiucie, akcje spółki poszukiwawczo-produkcyjnej będzie mógł nabyć inwestor strategiczny.

Natomiast dla spółek dystrybucyjnych MSP będzie szukać inwestorów strategicznych, a później przewiduje ofertę na Giełdę Papierów Wartościowych.

Według strategii, pozostanie ponadto spółka o nazwie PGNiG, która zajmie się m.in. prywatyzacją wydzielonych firm, przesyłem, magazynowaniem gazu i obsługą dużych międzynarodowych kontraktów.

W pierwszym etapie inwestorzy strategiczni będą mogli kupić od 51 do 74 proc. akcji spółek dystrybucyjnych. Następnie przewidziano możliwość wprowadzenia do 24 proc. ich akcji na giełdę. Prywatyzacja będzie przeprowadzona w trybie zaproszenia do rokowań, skierowanego do inwestorów wskazanych przez PGNiG.

Proces prywatyzacji spółek dystrybucyjnych powinien zostać sfinalizowany do końca 2002 roku. Natomiast spółka, która będzie odpowiadać za przesył i magazynowanie i która zachowa nazwę PGNiG, nie zostanie sprzedana przynajmniej przez pięć lat. 15 proc. akcji firmy mają otrzymać pracownicy obecnego PGNiG.

Jako pierwsza zostanie sprzedana spółka poszukiwawczo-produkcyjna.

Rząd ustalił, że analizy przedprywatyzacyjne wydzielonych spółek rozpoczną się po wniesieniu do nich majątku.

Przed miesiącem wiceminister skarbu Barbara Litak-Zarębska powiedziała, że proces wydzielania spółek powinien zakończyć się w lipcu, a ich prywatyzacja w przyszłym roku.

Rząd planuje uzyskać z prywatyzacji spółek dystrybucyjnych i spółki poszukiwawczo-wydobywczej, wyłonionych z PGNiG, około 20 mld zł wpływów. Pieniądze te zostaną zdeponowane na specjalnym koncie. O ich wydaniu w inny sposób niż przekazanie do budżetu zdecydować ma rząd.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)