Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd się ogranicza. Przed wyborami 60 ustaw mniej

0
Podziel się:

Ma być łatwiej przedsiębiorcom, ma spaść składka do OFE, mamy mieć dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne.

Rząd się ogranicza. Przed wyborami 60 ustaw mniej
(PAP/Radek Pietruszka)

Kancelaria premiera przedstawiła listę 36 priorytetowych projektów ustaw na ten rok. Wśród najważniejszych refom są: ustawa o obniżeniu składek do OFE, o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, o świadczeniach rodzinnych oraz znosząca NIP dla niektórych podatników.

Przedwczoraj kancelaria premiera opublikowała plan legislacyjny rządu na 2011 rok, który zawiera listę 96 projektów ustaw i 41 założeń do projektów ustaw. Premier Donald Tusk zwrócił się do ministrów swojego gabinetu, aby wytypowali i skoncentrowali się na kilku najważniejszych projektach - w ten sposób powstała lista priorytetów - 36 priorytetowych projektów ustaw i 25 założeń do projektów ustaw. Wśród priorytetów jest projekt ustawy budżetowej na rok 2012.


kprm.gov.pl
19 proc. chce zlikwidować OFE! 16 procent woli likwidację ZUS - badanie dla Money.pl
Na liście priorytetów jest też projekt ustawy o reformie OFE. Przewiduje on m.in. ograniczenie przyrostu długu publicznego i deficytu. Dlatego zamiast 7,3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Funduszy Emerytalnych ma trafić 2,3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane na kontach osobistych w ZUS. Od 2013 r. te proporcje mają zacząć się zmieniać. W 2017 r. do OFE przekazywane miałby być 3,5 proc., a 3,8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane jest też wprowadzenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na emerytury.

Będzie piwo na stadionach

Kolejny na liście, projekt noweli ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, wprowadza możliwość sprzedaży piwa na stadionach. W projekcie mowa jest o napojach alkoholowych o zawartości do 4,5 proc. alkoholu na stadionach i innych obiektach sportowych, w trakcie trwania imprez sportowych.

Wśród rządowych priorytetów jest również projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych podnoszący próg dochodów uprawniających do pomocy socjalnej. Oprócz zmiany zasad waloryzacji wysokości świadczeń rodzinnych i kryteriów dochodowych, przewiduje on też zmiany w zasadach ustalania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Inny priorytet - projekt nowelizacji ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa - wprowadza zmiany w zasadach programowania prac rządu. Zastępuje, przygotowywane co sześć miesięcy, programy prac legislacyjnych Rady Ministrów, wykazem prac legislacyjnych o charakterze ciągłym.

Następny na liście - projekt ustawy o dodatkowym ubezpieczeniu zdrowotnym - wprowadza kompleksową regulację w zakresie funkcjonowania prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych, obejmującej w szczególności definicję zakresu ubezpieczenia oraz określenie minimalnych wymogów w zakresie oferowania tych produktów. Projekt przewiduje też umożliwienie objęcia prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym świadczeń medycyny pracy oraz wprowadzenie ulgi podatkowej na ubezpieczenia zdrowotne.

Single w Rodzinie na swoim?

Kolejny - projekt zmiany ustawy Kodeks karny wykonawczy, zakłada m.in. przyspieszenie i odformalizowanie postępowania poprzez zniesienie zasady zaskarżalności wszystkich postanowień w postępowaniu wykonawczym oraz zniesienie zasady udziału stron we wszystkich posiedzeniach. Projekt noweli ustawy Kodeks postępowania cywilnego, zakłada zniesienie odrębności postępowania w sprawach gospodarczych, zwiększenie możliwości zarządzania procesem przez sędziego.

Jak wynika z listy, rząd będzie też pracował nad projektem noweli ustawy o finansowym wsparciu rodzin w nabywaniu własnego mieszkania, czyli o programie _ Rodzina na swoim _. Projekt ma na celu poszerzenie kręgu osób uprawnionych do finansowego wsparcia przy zakupie własnego mieszkania o _ jednoosobowe gospodarstwa domowe _, czyli tzw. singli - pod warunkiem, że nieruchomość jest _ pierwszym mieszkaniem _, a wiek potencjalnych kredytobiorców nie przekracza 35 lat.

Ministerstwo finansów ma ponadto przygotować projekt zmian w ustawie o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników. Projekt ma na celu zniesienie obowiązku posiadania NIP przez osoby fizyczne, nieprowadzące działalności gospodarczej i niepłacące podatku VAT.

Ograniczamy deficyt i dług publiczny

Rząd planuje też przyjąć projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Chodzi w nim o wprowadzenie regulacji mających na celu ograniczenie przyrostu długu i deficytu jednostek samorządu terytorialnego, zwiększenie jakości i przewidywalności prognoz dotyczących poziomu zadłużenia i deficytu tych jednostek.

Ministerstwo gospodarki pracuje nad projektem, który ma ograniczać bariery administracyjne dla obywateli i przedsiębiorców - w tym bariery w ustawach regulujących zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej. Projekt będzie obejmował zmiany w przepisach podatkowych, przepisach dotyczących relacji pracodawca-pracownik, zamówieniach publicznych oraz ochronie danych osobowych.

Rząd chce się również zająć projektem noweli ustawy o systemie oświaty, która zakłada przekształcenie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w Krajowy Ośrodek Jakości Edukacji (KOJE). Jego zadaniem byłoby przygotowanie i organizacja egzaminów zewnętrznych oraz nadzoru pedagogicznego.

Rada Ministrów ma się także zająć projektem ustawy o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej.

Ministerstwo finansów opracowuje zaś projekt zmian w ustawie o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym i poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do otrzymania gwarancji Skarbu Państwa o spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Działalność kas, podobnie jak banków, może być bowiem narażona na ryzyko utraty płynności. Resort ministra Jacka Rostowskiego ma też pracować nad projektem ustawy o Funduszu Stabilizacyjnym, projektem ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym.

Kolejny priorytet rządu to projekt nowelizacji ustawy o dostępie do informacji publicznej. Na liście kluczowych projektów jest też projekt ustawy - Prawo antykorupcyjne, który ma na celu zapobieganie nadużywaniu władzy i nepotyzmowi.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t127477.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wikinski;zamiast;dobrego;prawa;mamy;paranoje;po,40,0,744488.html) Wikiński: Zamiast dobrego prawa mamy paranoję PO Rząd tkwi w chaosie. Miała być ofensywa legislacyjna, a mamy paraliż.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/173/t127405.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/gras;obiecywalismy;jak;byl;cud;teraz;jest;kryzys,27,0,743963.html) Graś: Obiecywaliśmy jak był cud. Teraz jest kryzys Drogi wybudujemy, a większy VAT to ratowanie budżetu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t102801.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/szydlo;nie;mam;zludzen;reform;nie;ma;i;nie;bedzie,121,0,680057.html) Szydło: Nie mam złudzeń, reform nie ma i nie będzie
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t109197.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pis;domaga;sie;prawdziwej;informacji;o;finansach;panstwa,130,0,664450.html) PiS domaga się prawdziwej informacji o finansach państwa Błaszczak: Kiedy Tusk odda władzę, to wtedy przekonany się jak jest naprawdę. PO: Los Grecji nam nie grozi.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)