Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd tłumaczy obietnice z kampanii

0
Podziel się:

KRUS należy reformować, a nie likwidować - mówi minister finansów.

Rząd tłumaczy obietnice z kampanii
(kprm.gov.pl)

_ - KRUS należy reformować, a nie likwidować, a reformę trzeba zacząć od najbogatszych rolników, którzy powinni zostać wprowadzeni do powszechnego systemu emerytalnego _ - twierdzi minister finansów.

Jacek Rostowski wyjaśnił, że rolnicy ci powinni płacić zarówno składki emerytalne, jak i podatki na powszechnych zasadach. _ - Jest zasadnicza różnica między reformą KRUS i stopniowym wyjściem z systemu KRUS, zaczynając od najbogatszych rolników, a pomysłem likwidacji KRUS. Likwidacja KRUS jest w ogóle niemożliwa z powodów konstytucyjnych _ - powiedział Rostowski. Przypomniał, że _ olbrzymia część wydatków KRUS wynika obecnie z praw nabytych _.

Zdaniem ministra finansów, KRUS _ więzi ludzi w rolnictwie _. Według niego, część rolników, szczególnie tych mających najmniejsze gospodarstwa, powinna zająć się działalnością pozarolniczą. _ - KRUS ich do tego zniechęca _ - dodał.

Rostowski uważa, że powinna być również przeprowadzona reforma emerytur służb mundurowych, _ ale na tych zasadach, które rząd zawsze przedstawiał _. Wyjaśnił, że chodzi o to, by osoby, które będą przychodziły do tych służb po 1 stycznia 2012 r. stawały się członkami powszechnego systemu emerytalnego. Zaznaczył jednak, że rząd nie myślał nigdy o zabieraniu emerytur osobom już będącym w służbach mundurowych.

Minister finansów podkreślił, że waloryzacja emerytur zostanie przeprowadzona _ w normalnym trybie _. Jego zdaniem, w budżecie _ mogą znaleźć się środki na finansowanie metody in vitro, bo to nie są duże kwoty _. Zaznaczył jednak, że nie zna ustawy, która by to proponowała, ale ma _ wrażenie _, że minister zdrowiaEwa Kopacztaki projekt przygotowuje.

Rostowski przypomniał, że rząd stopniowo realizuje ogłoszony przez premieraDonalda Tuska5 miesięcy temu plan konsolidacji finansów publicznych. - _ Pierwsza ustawa - nowelizacja ustawy o finansach publicznych, wprowadzająca regułę dyscyplinującą budżet centralny, jest już w konsultacjach międzyresortowych _ - powiedział.

Zapowiedział, że niebawem do konsultacji międzyresortowych trafi ustawa w sprawie ulgi w VAT na tzw. samochody z kratką, a za kilka dni zostanie podpisane rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych dla lekarzy i prawników. _ - Konsekwentnie krok po kroku, ustawa po ustawie, będziemy te reformy przeprowadzać _ - powiedział Rostowski.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)