Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd ulży przedsiębiorcom? Odważne słowa ministra

0
Podziel się:

- Mamy państwo wszechobecne, a jednocześnie kompletnie nieudolne - mówi Jarosław Gowin.

Rząd ulży przedsiębiorcom? Odważne słowa ministra
(Damian Klamka/East News)
bFenhtnV

Jesienią powinien być gotowy projekt ustawy poszerzającej wolność gospodarczą - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

Jak wyjaśnił, chodzi m.in. o wyeliminowanie sytuacji, gdy te same działania przedsiębiorców są inaczej opisywane w kodeksie karnym, a inaczej w ustawach szczegółowych, o doprecyzowanie niejasnych przepisów i likwidację niektórych kar wobec przedsiębiorców.

_ - Dokonaliśmy przeglądu całego pozakodeksowego prawa gospodarczego. W ponad 60 ustawach rozsianych jest kilkaset przepisów dotyczących działalności gospodarczej. Żaden przedsiębiorca nie jest w stanie tego znać _ - mówił Gowin w wystąpieniu podczas drugiego dnia V Konferencji Krakowskiej _ Transformacja sceny europejskiej i globalnej XXI wieku. Strategie dla Polski _.

bFenhtnX

_ - W tych przepisach poukrywanych jest mnóstwo pułapek na uczciwych przedsiębiorców. Chcemy wyeliminować sytuacje, gdy ten sam rodzaj działania inaczej jest penalizowany w kodeksie karnym, a inaczej w ustawie szczegółowej _ - zapowiedział minister.

Według niego wiele przepisów trzeba doprecyzować, by przedsiębiorca wiedział, co jest legalne, a co poza granice prawa wykracza. _ - Są też czyny dziś karane, a w mojej ocenie nie powinny być, dlatego że granica wolności gospodarczej i prawa do ryzyka powinna być zakreślona szerzej niż do tej pory _ - uważa Gowin. Jak powiedział, część kar jest zbyteczna, zaś w części przypadków groźba więzienia powinna być zastąpiona grzywnami.

Gowin mówił w Krakowie także o potrzebie uproszczenia i przyśpieszenia postępowań w sprawach karnych i gospodarczych oraz konieczności zmian w systemie stanowienia prawa. _ - Potrzebne są systemowe rozwiązania, które ograniczą produkcję złego prawa. (...) Chodzi o wprowadzenie w same procedury stanowienia prawa mechanizmów, które doprowadzą do samooczyszczania się systemu prawa z przepisów zbytecznych _ - wyjaśnił. Przywołał doświadczenia brytyjskie, gdzie wprowadzenie jednego nowego przepisu powoduje uchylenie co najmniej jednego poprzedniego.

Uczestnicy Konferencji finansiści, naukowcy, ministrowie, parlamentarzyści i samorządowcy dyskutują m.in. o wyzwaniach globalnych i regionalnych, stojących przed Europą, zasobach rozwojowych Polski, a także polskiej polityce wobec zmian na scenie europejskiej i globalnej.

bFenhtod

W swym wystąpieniu Gowin mówił, że Polska gospodarka rośnie, w porównaniu z europejską średnią nawet w tempie imponującym. _ - Ale nie mamy się co łudzić, coraz bliżej naszych głów jest szklany sufit, który spowolni, a w wariancie pesymistycznym zablokuje rozwój polskiej gospodarki. _

Jak podał minister, w rankingu wolności gospodarczej Banku Światowego Polska zajmuje 62 miejsce. Według niego powodów tego należy upatrywać w: niejasnym, przerośniętym i arbitralnie egzekwowanym prawie, rozdętej, niesprawnej i uchylającej się od odpowiedzialności wobec obywateli biurokracji, rozrzutnych wydatkach publicznych, systemie przywilejów korporacyjnych i koncesji, braku wsparcia państwa dla rodziny i kryzysie demograficznym, niskiej jakość edukacji i zbyt małych nakładach na badania i rozwój, co zagraża innowacyjności.

bFenhtoe

_ - Polska to kraj paradoksów. To kraj wolnych, przedsiębiorczych, dobrze wykształconych obywateli, a drugiej strony źle zorganizowanego, nadmiernie rozbudowanego, a jednocześnie nieskutecznego molocha państwa _ - mówił Gowin. _ - Mamy państwo, które wpycha się w każdą przestrzeń życia, jest wszechobecne, a jednocześnie kompletnie nieudolne. Ten model, ograniczający wolności i przedsiębiorczość, ustawiający państwo w konflikcie wobec obywatela trzeba zmienić _ - podkreślił.

Według Gowina polska przedsiębiorczość wciąż nie jest wystarczająco innowacyjna, a polski biznes nie generuje popytu na badania i rozwój, zajmując się głównie kupowaniem maszyn. - _ Jedyną szansą na sukces polskich innowacji jest stworzenie modelów transferu wiedzy, które pozwolą na współpracę biznesu z otwartą, kreatywną grupą naukowców z ominięciem strukturalnych barier polskich uczelni i instytucji sektora badań i rozwoju. Alternatywą jest płynne przejście z epoki importowania maszyn, do epoki importowania patentów _ - zaznaczył minister.

Czytaj więcej w Money.pl
Kryzys nie dotyka Polski? To zasługa sektora MSP Jesteśmy na 2. miejscu w Unii pod względem liczby mikroprzedsiębiorstw, z największą w całej wspólnocie dynamiką wzrostu wartości dodanej brutto sektora MSP.
727 mln zł na wsparcie inwestycji Rząd liczy, że dzięki przyjętemu dziś programowi powstaną 32 tys. nowe miejsca pracy.
Polskie przedsiębiorstwa znowu bogatsze 23,6 miliarda złotych - taki wynik finansowy netto zanotowały przedsiębiorstwa w pierwszym kwartale tego roku. To wzrost o 7,3 procent w skali roku.
bFenhtoy
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)