Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd upiera się przy linii kredytowej MFW

0
Podziel się:

Kotecki: Ryzyko związane z sytuacją w Grecji może mocno uderzyć w kurs złotego.

Rząd upiera się przy linii kredytowej MFW
(Ministerstwo Finansów)
bEKQibkR

Rząd opowiada się za wznowieniem dostępu do elastycznej linii kredytowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - choć fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe - po to, aby zapobiec realizacji w Polsce ewentualnych ryzyk, wynikających z niestabilnej sytuacji w Grecji i kilku innych krajach Unii Europejskiej, wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Ludwika Koteckiego.

Wiceminister podkreśla, że sam fakt udostępnienia elastycznej linii kredytowej (FCL) przez MFW jest potwierdzeniem i uznaniem dla zdrowych fundamentów gospodarczych kraju-beneficjenta.

_ - Dzięki temu będzie czynnikiem sprawiającym, że ewentualne ryzyka dla polskiej gospodarki, wynikające z niestabilnej sytuacji w Grecji i kilku innych krajach UE, nie zrealizują się _ - napisał Kotecki w komentarzu, przesłanym do mediów.

bEKQibkT

[

Rostowski uspokaja: Grecki kryzys nam nie zagraża ]( http://news.money.pl/artykul/rostowski;uspokaja;grecki;kryzys;nam;nie;zagraza,158,0,614814.html )
Fundamenty polskiej gospodarki są zdrowe i obecnie nie ma zagrożeń dla stabilności gospodarczej Polski, złotego czy finansów publicznych, zaznaczył wiceminister.

_ - Z uwagi na wciąż duże niepewności w gospodarce światowej warto jednak być ubezpieczonym i przygotowanym, zważywszy że ewentualna realizacja tych ryzyk może wpłynąć na wszystkie elementy gospodarki - uderzyć w kurs złotego czy zwiększyć premię za ryzyko zarówno dla sektora prywatnego jak i publicznego _ - napisał Kotecki.

bEKQibkZ

NBP nie chce przedłużać linii kredytowej

Wcześniej zarząd Narodowego Banku Polskiego (NBP) opublikował komunikat, w którym podtrzymał swoje stanowisko. Zarząd uważa, że obecnie nie jest zasadne ponowne ubieganie się przez Polskę o udostępnienie przez MFW elastycznej linii kredytowej. Bank centralny dodał jednak, że jeśli jednak Ministerstwo Finansów uzna, że uzyskanie dostępu do tej linii kredytowej jest zasadne w związku z czynnikami fiskalnymi, NBP będzie gotów poprzeć starania rządu w tym zakresie.

Zarząd NBP opowiadał się przeciwko odnowieniu linii kredytowej z MFW (opiewającej na 20,5 mld USD), ale wiceprezes banku Witold Koziński zapowiadał już na początku kwietna, że minister finansów uzna, że jest inaczej bank centralny jest gotowy zasiąść do rozmów. Podkreślał jednak, że z podpisaniem umowy o elastyczną linię kredytową możemy czekać - nie musi ona zostać zawarta do 5 maja, gdy mija termin ważności pierwszej umowy. Możemy to zrobić parę miesięcy, nawet rok później.

bEKQibla
bEKQiblu
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)