Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd uspokaja: śmieci nas jutro nie zasypią

0
Podziel się:

Niemal 100 proc. gmin rozstrzygnęło przetargi na odbiór śmieci -
poinformował premier Donald Tusk.

Rząd uspokaja: śmieci nas jutro nie zasypią
(Wojciech Traczyk/East News)

_ Niemal 100 procent gmin rozstrzygnęło przetargi na odbiór śmieci _- poinformował premier Donald Tusk. Od jutra gminy przejmą obowiązek gospodarowania odpadami komunalnymi.

_ Poziom przygotowania gmin, chodzi tu głownie o ilość rozstrzygniętych przetargów - i muszę powiedzieć, że jak ten proces wyglądał niepokojąco jeszcze w maju, to dziś można powiedzieć, że praktycznie 100 proc. gmin wywiązało się z tego obowiązku, jakie nakładała na nie ustawa _ - mówił premier. _ Nieduży margines pozostał. Wydaje się, że ten najtrudniejszy moment jest za nami _ - ocenił.

Jak mówił premier, jest stale informowany o postępach samorządów w przygotowywaniu do tzw. rewolucji śmieciowej; jest też w tej sprawie w stałym kontakcie z ministrem administracji i cyfryzacji Michałem Bonim.

_ Oczywiście jest problem, o którym mówiłem, naszej akceptacji dla faktu, że trzeba będzie włożyć trochę wysiłku i trochę więcej pieniędzy na utylizację śmieci. To jest ta gorsza strona ustawy. Zdaję sobie z tego sprawę, że tam, gdzie ta usługa podrożeje, ludzie będą poirytowani, ale musimy sobie uczciwie powiedzieć, że śmieci wywożono w różne miejsca, ale de facto nie utylizowano ich _ - powiedział szef rządu.

Przypomniał, że przykładowo w Niemczech stopień utylizacji śmieci sięga blisko 90 proc. _ U nas jest to 10 proc. Przepraszam za uciążliwości, ale innego wyjścia nie było, żeby Polskę uratować od scenariusza Neapolskiego _ - zaznaczył Tusk. Od poniedziałku gminy przejmą obowiązek gospodarki odpadami komunalnymi na swoim terenie. Zgodnie z tzw. ustawą śmieciową zajmą się transportem, odzyskiwaniem i unieszkodliwianiem śmieci.

Według danych resortu administracji i cyfryzacji 99 proc. gmin, czyli 2459 z 2479 gmin w Polsce zorganizowało przetargi na odbiór śmieci. W 1972 gminach podpisano stosowne umowy z firmami na odbiór; kolejnych 317 samorządów umowy takie ma przygotować. W 170 gminach trwają jeszcze przetargi, a w 20 nie zorganizowano takich postępowań.

Resort środowiska chce, by nowa ustawa zmieniła nasze przyzwyczajenia dotyczące wyrzucania śmieci. Odpady mają zniknąć m.in. z dzikich wysypisk, lasów czy przydrożnych rowów. Mniej śmieci ma też trafiać na wysypiska, a ponowne wykorzystanie plastiku, szkła, metali, papieru ma wzrosnąć.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto, jak Polacy oceniają ustawę śmieciową 78 procent Polaków uważa, że nowe regulacje zmobilizują do segregacji odpadów, co przyczyni się do lepszego recyklingu - wynika z sondażu CBOS.
22 gminom grożą kary do 50 tys. zł. Główny Inspektor Ochrony Środowiska zapowiedział kontrole.
Elektroniczne odpady. Jak się ich pozbywać? Organizacja Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego ElektroEko podpisała umowy na odbiór zużytego sprzętu z 42 gminami.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)