Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd we Francji podnosi akcyzę na tytoń i piwo

0
Podziel się:

Rząd Francji poinformował w poniedziałek o podjęciu serii działań
antykryzysowych w celu zasilenia kas ubezpieczeń społecznych, mających duży deficyt. Zdecydowano
m.in. o podniesieniu akcyzy na tytoń i piwo.

Rząd we Francji podnosi akcyzę na tytoń i piwo
(Lachlan Hardy/CC/Flickr)

Rząd Francji poinformował o podjęciu serii działań antykryzysowych w celu zasilenia kas ubezpieczeń społecznych, mających duży deficyt. Zdecydowano m.in. o podniesieniu akcyzy na tytoń i piwo.

Deficyt kasy chorych i kasy emerytalnej sektora prywatnego wyniesie w 2012 roku - według ostatnich szacunków - 13,3 mld euro. Rząd planuje zmniejszenie go do 11,4 mld euro w 2013 roku.

Zwiększenie akcyzy na piwo - o pięć eurocentów na każdym pół litrze - ma zasilić kasy ubezpieczeń społecznych o dodatkowe 480 mln euro.

Od 1 października wzrasta cena wszystkich wyrobów tytoniowych o co najmniej 6 proc. Paczka papierosów będzie kosztować nie mniej niż 6,10 euro, co stanowi największą podwyżkę od lat 2003-2004 - pisze dziennik "Le Monde" na swojej stronie internetowej. Przeciętnie paczka będzie więc droższa o 40 eurocentów.

Luksusowe papierosy mają osiągnąć cenę do 7 euro, a najbardziej popularne Marlboro (25 proc. rynku) - 6,60 euro. We Francji ponad 80 proc. ceny każdej paczki papierosów stanowią podatki.

Według rządu dzięki temu do kas ubezpieczeń społecznych w 2013 roku wpłynie 125 mln euro - pisze AFP.

Czytaj więcej w Money.pl
Opodatkują papierosy-samoróbki? Jest plan Trwają rozmowy z ministerstwem rolnictwa i rozwoju wsi nad formą nadzoru nad plantatorami tytoniu.
Francuski rząd ma nowy poważny problem Francuskie gazety podkreślają, że wczorajsze protesty to pierwsze uliczne manifestacje na masową skalę od objęcia rządów przez obecnego prezydenta.
Pakt fiskalny ich przeraził. Protestują Tysiące osób demonstrowało na ulicach stolicy. - _ To manifestacja sprzeciwu wobec polityki oszczędności - _podkreślał jeden z polityków lewicy.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)