Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd wesprze produkcję nowego samochodu w Lublinie

0
Podziel się:

Warunkiem rządowych gwarancji jest porozumienie się w tej sprawie Polmotu z syndykiem upadłościowym fabryki Daewoo w Lublinie.

Rząd zagwarantuje 130 mln. USD kredytu na dokończenie inwestycji w nowy samochód dostawczy LD 100 - zapewnił posłów Andrzej Szarawarski, sekretarz stanu w ministerstwie gospodarki.

'Rząd ma poważne zamiary, aby dokonać takiego wsparcia, ponieważ bez pomocy państwa fabryka na nogi nie stanie' - powiedział Szarawarski, odpowiadając we wtorek na zapytanie poselskie.

Warunkiem rządowych gwarancji jest porozumienie się w tej sprawie Polmotu z syndykiem upadłościowym fabryki Daewoo w Lublinie.

Szarawarski powiedział, że z informacji jakie posiada resort wynika, że rozmowy te są na ukończeniu i jeszcze w tym roku porozumienie z syndykiem prawdopodobnie zostanie zawarte.

'W związku z tym rząd musi wesprzeć działania grupy Polmot Holding, która jest dzisiaj jedynym partnerem do wprowadzenia gotowej już prawie inwestycji. W inwestycję zaangażowano już ponad 500 mln złotych i jeżeli nie zostanie ona dokończona, to straty będą daleko większe niż 130 mln USD, które są potrzebne na jej dokończenie' - oznajmił Szarawarski.

Jak powiedział Szarawarski ze wstępnych informacji jakie ministerstwo otrzymało od Polmot Holding wynika, że przy realizacji kredytowania w granicach 130 mln USD, możliwe jest szybkie dokończenie budowy nowej fabryki i uruchomienie produkcji w granicach 35-40 tys. samochodów LD-100 rocznie.

LD-100 to nowoczesny wielozadaniowy samochód dostawczy.Przy jego produkcji zatrudnienie ma znaleźć około 1200 pracowników.

'Chciałbym powiedzieć, że nowy rząd miał bardzo niewiele czasu, aby dogłębnie zbadać problemy polskiego rynku motoryzacyjnego. Myślę, że do końca listopada rząd określi środki pomocowe dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Jest naszym zadaniem nie tylko uratowanie fabryki FSO na Żeraniu, ale także powtórne uruchomienie fabryki w Lublinie i doprowadzenie do produkcji nowego samochodu dostawczego' - zapowiedział Szarawarski.

Jego zdaniem sytuacja w polskim przemyśle motoryzacyjnym jest bardzo trudna. Wiąże się to nie tylko z upadkiem koncernu Daewoo w Korei, ale także trudną ogólną sytuacją na rynku samochodowym, gdzie sprzedaż gwałtownie spadła i dalej ma tendencje zniżkową.

Upadłość lubelskiego Daewoo została ogłoszona na początku października z powodu trwałej niezdolności firmy do spłacania zaciągniętych zobowiązań. Przy księgowej wartości majątku wynoszącej ok. 970 mln zł długi fabryki sięgnęły 900 mln zł i szybko rosły. O ogłoszenie upadłości wnioskował zarząd i jeden z kontrahentów lubelskich zakładów.

motoryzacja
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)