Notowania

krystyna skowrońska
13.07.2011 15:20

Rząd wie już jak ulżyć zadłużonym w walutach

PO i PSL dogadały się w sprawie projektu ustawy dotyczącej spreadów. Jeden z pomysłów ludowców odrzucono. Politycy podali szczegóły.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Radek Pietruszka)

PO i PSL porozumiały się ws. projektu ustawy dotyczącej spreadów walutowych - poinformował w środę Sławomir Neumann (PO). Zgodnie z projektem kredytobiorcy uzyskaliby możliwość spłaty kredytu w walucie, w której został zaciągnięty, bez dodatkowych opłat i prowizji.

Projekt dotyczyć będzie wszystkich kredytów walutowych, nie tylko kredytów hipotecznych.

_ - Jesteśmy po rozmowach, jesteśmy w porozumieniu z naszym koalicjantem, przygotujemy jeden wspólny projekt, który będzie przedstawiony na najbliższym posiedzeniu Sejmu. Zakłada on możliwość spłaty w walucie, w której ma się kredyt, bez dodatkowych opłat, bez dodatkowych prowizji - wszelkich kredytów, które się brało. Nie rozgraniczamy kredytów na konsumpcyjne, mieszkaniowe czy jakiekolwiek inne _ - poinformował Sławomir Neumann na konferencji prasowej w Sejmie.

Jego zdaniem kredytobiorcy zyskają od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, zależnie od wysokości kredytu.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA NEUMANNA:

PO liczy, że projekt zostanie przegłosowany jeszcze w lipcu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/t18425.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/rekordowy;kurs;franka;spodziewaj;sie;wezwania;z;banku,47,0,871471.html) Rekordowy kurs franka. Spodziewaj się wezwania z banku
Neumann podkreślił, że projekt zmian w prawie nie ingeruje w kurs franka. _ Ingerujemy tylko w przymusowy zakup waluty w danym banku po cenie, którą bank ustala arbitralnie _ - zaznaczył polityk PO.

Platforma uzgodniła z PSL, że ludowcy odstępują od postulatu wprowadzenia możliwości spłaty kredytu według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego - poinformował Neumann. _ Rozmawiałem osobiście z premierem Pawlakiem, uzgodniliśmy, że z tego PSL w tej chwili rezygnuje. Jesteśmy po rozmowach, dogadani, tego nie będzie w tym projekcie _ - zaznaczył poseł PO.

Neumann ocenił, że postulat ludowców był zbyt niebezpieczny w kontekście możliwości zaskarżenia ustawy do Trybunału Konstytucyjnego.

Według PO, projektowane zmiany pozwolą kredytobiorcom zaoszczędzić od kilkudziesięciu do kilkuset złotych w zależności od wielkości kredytu i banku, w którym mają kredyt. _ Są dzisiaj banki, które spready walutowe traktują w sposób przyzwoity, to jest marża na poziomie 2, 3, góra 4 procent. Ale są banki, które mają kilkanaście procent tej marży. Jest to naszym zdaniem wykorzystywanie pozycji monopolistycznej w stosunku do klienta. Chcemy przywrócić proporcje _ - zaznaczył Neumann.

Wiceszefowa sejmowej komisji finansów publicznych Krystyna Skowrońska (PO) przekonywała, że projekt, na który zgodziły się PO i PSL nie jest zagrożony zarzutem niekonstytucyjności. _ Chcemy, żeby to było przygotowane profesjonalnie, żeby prezydent mógł jak najszybciej podpisać bez żadnych wątpliwości _ - powiedziała.

Neumann mówił też, że w komisji finansów _ nie zmaterializowały się _ do tej pory inne projekty dotyczące spreadów niż te autorstwa PO i PSL. Apelował, aby nie kierować do komisji kolejnych projektów, a ewentualnie składać poprawki do projektu nad którym w piątek ma pracować podkomisja.

_ - Właśnie po to, aby móc uchwalić ustawę na przyszłym posiedzeniu Sejmu. Cel jest jeden - wszyscy chcemy ulżyć tym ludziom, którzy mają kredyty, szczególnie we frankach _ - argumentował Neumann. Zadeklarował, że koalicjanci będą przychylnie patrzeć na poprawki, które nie będą zagrażały konstucyjności projektu. Zapewnił też, że prace nad projektem toczą się _ w dobrym tempie _, ale bez zbędnego pośpiechu.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t150878.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/pis;chwali;sie;recepta;na;szalejacy;kurs;franka,107,0,872043.html) PiS chwali się receptą na szalejący kurs franka
Politycy PO skrytykowali propozycję PiS, aby dać kredytobiorcom możliwość przewalutowania kredytu raz na pół roku. PiS proponuje możliwość przewalutowania kredytów na dolara, euro, funta, złotego (dla kredytobiorców, którzy nie mają takiej klauzuli w umowie), po pobraniu maksymalnej opłaty 100 zł, z marżą kredytu jak w dotychczasowej walucie. Przewalutowanie byłoby możliwe raz na 6 miesięcy, bank nie mógłby odmówić tego klientowi.

_ - To jest olbrzymie ingerowanie w rynek i w prawa wynikające z umów kredytowych. Po drugie, musimy też mieć świadomość, że podpisując umowę w banku bierzemy na siebie odpowiedzialność za to, co robimy. Nie może być tak, że my zwalniamy wszystkich z odpowiedzialności za swoje czyny. My mówimy dzisiaj, że banki pobierają dodatkową opłatę niewspółmiernie wysoką w stosunku do tego, co robią i z tym chcemy walczyć _ - powiedział Neumann.

Jak ocenił, zmiana kilku milionów umów kredytowych na warunkach proponowanych przez PiS może skutkować olbrzymimi problemami w systemie finansowym. _ Polski system finansowy i bankowy jest dobry, takimi nieroztropnymi propozycjami możemy go wpędzić w poważny kryzys _ - zaznaczył Neumann.

We wtorek kurs franka szwajcarskiego wobec polskiej waluty przekroczył granicę 3,50 złotego. Tego dnia na giełdach w Europie następowała ostra wyprzedaż akcji z powodu obaw o rozszerzający się kryzys zadłużenia w strefie euro: spadały walory spółek z sektora bankowego, ubezpieczeniowe, technologiczne, motoryzacyjne i z branży budowlanej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/245/t47093.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/strach;na;rynku;wszyscy;zaplacimy;podatki;kredyty;,28,0,870684.html) Strach na rynku. Wszyscy zapłacimy: podatki, kredyty... Frank szwajcarski rekordowo drogi. Indeksy giełd osuwają się w dół. Wszystko przez obawy o wypłacalność Włoch.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/105/t150889.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/jest;nowy;pomysl;na;ratowanie;grecji;znizka;i;bankructwo,178,0,872114.html) Jest nowy pomysł na ratowanie Grecji. Zniżka i bankructwo Ministrowie finansów strefy euro wymyślili jak zmniejszyć długi Aten aż o 70 mld euro. Chcą też ogłosić częściowe bankructwo kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/203/t97995.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wskazali;kto;wpedzil;swiat;w;kryzys,148,0,872084.html) Wskazali kto wpędził świat w kryzys Financial Times: _ Utopiści w USA i eurostrefie forsują fundamentalistyczne rozwiązania nie rozumiejąc przyczyn zapaści _.
Tagi: krystyna skowrońska, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości, banki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz