Notowania

lot
10.10.2001 10:06

Rząd wniesie akcje Pekao SA, KGHM i Impexmetalu do PLL LOT

Rząd wniesie do 2,41 proc. Pekao SA, do 2,5 proc. KGHM i do 26,5 proc. Impexmetalu do PLL LOT, aby LOT wziął kredyt na bieżącą działalność pod zastaw akcji w kwocie 400 mln zł. Przekazanie może nastąpić w ciągu dwóch - trzech tygodni.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rząd wniesie do 2,41 proc. Pekao SA, do 2,5 proc. KGHM i do 26,5 proc. Impexmetalu do PLL LOT, aby LOT wziął kredyt na bieżącą działalność pod zastaw akcji w kwocie 400 mln zł - poinformował we wtorek rzecznik rządu Krzysztof Luft.

'Rząd podjął decyzje o wniesieniu do 2,41 proc. Pekao SA, do 2,5 proc. KGHM i ok. 26 proc. Impexmetalu do PLL LOT tak, aby polski przewoźnik mógł zaciągnąć kredyt pod zastaw tych akcji na ok. 400 mln zł. Pieniądze te będą przeznaczone na bieżącą działalność spółki, ale i na zapewnienie trwałej poprawy sytuacji finansowej spółki' - powiedział Luft.

Przekazanie może nastąpić w ciągu dwóch - trzech tygodni.

Akcje tych spółek będą wniesione przez Skarb Państwa do kapitału zakładowego PLL LOT SA w celu objęcia przez SP w całości nowej emisji akcji LOT-u.

'Rząd podjął taką decyzję, gdyż po terrorystycznym ataku na USA branża przewozów lotniczych znalazła się w wyjątkowo trudnej sytuacji' - dodał Luft.

'Spółki zostały tak dobrane, aby stanowiły wiarygodne gwarancje kredytu' - powiedział rzecznik rządu.

'Jest to dokapitalizowanie LOT-u przez przeniesienie tych akcji do LOT-u. Ewentualna sprzedaż tych akcji przez LOT może nastąpić tylko po uzgodnieniu z Ministerstwem Skarbu Państwa. LOT może natomiast zaciągnąć pod nie kredyty' - dodał Luft.

Rzecznik LOT-u Leszek Chorzewski powiedział PAP, że decyzja ta oznacza, że spółka, po raz pierwszy od początku prywatyzacji, zostanie dofinansowana.

'LOT z wielką satysfakcją przyjmuje tę informację' - powiedział PAP Chorzewski.

Jego zdaniem decyzja ta oznacza, że LOT jest traktowany przez państwo jak zachodnie linie lotnicze, które otrzymały od swoich rządów pomoc łącznie w wysokości 15 mld USD po atakach terrorystycznych we wrześniu tego roku w USA. Skarb Państwa ma obecnie 52 proc. akcji LOT, a Swissair Group, który nabył akcje LOT-u w 1999 roku 37,6 proc. akcji.

Szwajcarskie linie Swissair, należące do grupy przeżywają ostatnio poważne kłopoty finansowe m.in. w ubiegłym tygodniu zabrakło im funduszy na paliwo i opłaty lotniskowe. W związku z tym przewoźnik zawiesił 262 loty. Zadłużenie Swissairu wynosi obecnie 17 mld franków szwajcarskich, a aktywa firmy warte są około 4 mld franków.

Po sześciu miesiącach tego roku Polskie Linie Lotnicze LOT SA zanotowały stratę netto w wysokości 251,7 mln zł, podczas gdy w takim samym okresie 2000 roku strata przewoźnika wyniosła 72,4 mln zł.

Pod koniec września rząd udzielił spółce gwarancji ubezpieczeniowych na kwotę 1 mld USD do 31 października, po tym jak wcześniej reasekuratorzy ubezpieczeniowi PLL LOT SA podali, że w związku z wydarzeniami w USA zaprzestają ubezpieczania odpowiedzialności od ryzyka wojennego oraz aktów terroru.

Tagi: lot, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz