Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd wymienił waluty. By łatać dziurę w finansach

0
Podziel się

Dzięki operacji nasz dług publiczny nie przekroczył drugiego progu ostrożnościowego.

Rząd wymienił waluty. By łatać dziurę w finansach
(Eric Caballero/CC/Flickr)
bDzOBphN

_ Ministerstwo Finansów w listopadzie i grudniu 2010 roku wymieniało środki walutowe na rynku, co pozwoliło uniknąć zawyżenia poziomu długu na koniec ubiegłego roku _ - poinformował wiceminister finansów Jacek Dominik.

Jak zaznaczył, pozwoliło to pozyskać środki złotowe po niższym koszcie niż w przypadku emisji SPW.

_ Przeprowadzone w listopadzie i grudniu transakcje wykorzystujące zamianę walut na złote związane były z zarządzaniem posiadanymi środkami walutowymi i zapotrzebowaniem na waluty oraz środki złotowe. Połączenie zarządzania złotową i walutową płynnością pozwoliło na uniknięcie zawyżenia poziomu długu na koniec 2010 r. o tę wartość posiadanych walut, która przewyższała bezpieczny poziom rezerwy płynnych środków _ - napisał wiceminister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską.

bDzOBphP

_ Dodatkowo takie podejście pozwoliło jednocześnie pozyskać środki złotowe po znacznie niższym koszcie niż w przypadku emisji papierów skarbowych. Przedstawiony sposób wykorzystania części posiadanych walut był efektywniejszy od trzymania ich na rachunkach _ - dodał.

Dominik poinformował także, że w listopadzie i grudniu MF rozdysponowało posiadane waluty na: płatności związane z obsługą długu zagranicznego i realizacją programów unijnych, definitywną wymianę na złote, okresową wymianę na złote poprzez transakcje FX swap oraz zachowanie bezpiecznej rezerwy płynnych środków.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/euro;ma;20;proc;szans;by;przetrwac,184,0,746424.html) Euro ma 20 proc. szans, by przetrwać Taka jest prognoza brytyjskiego Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;spokojny;nie;przekroczymy;progu,54,0,724790.html) Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu Minister finansów nie boi się wpływu wahań kursowych na poziom długu publicznego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/104/t86632.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ofe;pomoga;w;redukcji;dlugu,208,0,767696.html) Zmiany w OFE pomogą w redukcji długu Dług publiczny w relacji do PKB ma spaść o 0,6 - 0,7 punktu procentowego.
bDzOBpiq
Źródło:
KOMENTARZE
(0)