Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował plan Hausnera dotyczący reformy systemu opieki zdrowotnej

0
Podziel się:

Rząd zaakceptował projekt działań wicepremiera Jerzego Hausnera, dotyczący naprawy sytuacji w systemie opieki zdrowotnej. Rada Ministrów poparła też pomysł utworzenia kredytów pomostowych dla restrukturyzowanych Zakładów Opieki Zdrowotnej.

Plan wicepremiera Hausnera zakłada działania doraźne, mające poprawić obecną sytuację w systemie opieki zdrowotnej, ale także budowę nowego systemu. Wicepremier Hausner zapowiedział, że za tydzień rząd przyjmie projekt ustawy mający zastąpić ustawę o Narodowym Funduszu Zdrowia.

Obecnie trwają konsultacje nad projektem. Zakłada, że od 1. stycznia przyszłego roku poszerzono by listę świadczeń za które płaci pacjent i dano jednocześnie większą samodzielność w zawieraniu kontraktów regionalnym oddziałom Narodowego Funduszu Zdrowia. Natomiast szczegółowe rozwiązania dotyczące tak zwanego "koszyka świadczeń gwarantowanych" miałyby wejść w życie od 2007 roku.

Chodzi o wymienienie w ustawie świadczeń, które będą w całości pokrywane ze składki zdrowotnej pacjenta, a także tych za które miałby on w części płacić.

Rada Ministrów przyjęła także projekt autopoprawki do ustawy o restrukturyzacji ZOZ-ów, umożliwiający przyznanie kredytów pomostowych Zakładom Opieki Zdrowotnej. Ma on im pozwolić na realizację tak zwanej "ustawy 203" - o podwyżce w służbie zdrowia. Kredyty te mają być gwarantowane przez Skarb Państwa.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)