Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją

0
Podziel się:

Do parafowania umowy brakuje już tylko oceny Urzędu Regulacji Energetyki.

Rząd zaakceptował umowę gazową z Rosją
(centrum prasowe Gaz-System SA)

Rząd zaakceptował polsko-rosyjską umowę międzyrządową w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski - poinformował dziś premier Donald Tusk. Podkreślił, że do parafowania umowy brakuje jedynie oceny Urzędu Regulacji Energetyki.

W niedzielę w Moskwie uzgodniono projekt międzyrządowego porozumienia między Polską a Rosją w sprawie zwiększenia dostaw gazu do Polski o ok. 2 mld metrów sześciennych rocznie. Zapowiedziano wówczas, że zostanie ono sfinalizowane, gdy umowę operatorską ws. zarządzania gazociągiem jamalskim zawrą Gaz-System i EuRoPol Gaz, co nastąpiło w poniedziałek.

Chodzi o przejęcie zarządzania polskim odcinkiem gazociągu jamalskiego, który transportuje rosyjski gaz przez terytorium Polski do Niemiec. Do tej pory operatorem tego odcinka gazociągu był - należący głównie do PGNiG i Gazpromu - EuRoPol Gaz. Tymczasem Unia Europejska wymaga, by operatorzy gazociągów byli niezależni i zapewniali dostęp stron trzecich do usług przesyłu. Umowa operatorska gwarantująca niezależność Gaz-Systemu (należącego do Skarbu Państwa) jest jednym z warunków Komisji Europejskiej.

Tusk - pytany w środę w radiu TOK FM, dlaczego rząd na wtorkowym posiedzeniu nie zajął się kwestią umowy gazowej, wbrew zapowiedziom m.in. wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka - odparł, że swojej oceny dot. umowy nie przedstawił jeszcze Urząd Regulacji Energetyki.

_ - Czekaliśmy na ostateczne prawno-definicyjne oceny ze strony Urzędu Regulacji Energetyki, ponieważ w polskim prawie, czy się komuś to podoba czy nie, wiele instytucji ma prawo do zabrania głosu, a nawet zablokowania umowy gazowej, wbrew opinii rządu _ - powiedział Tusk.

Podkreślił, że rząd wyraził już ostateczną akceptację dla umowy gazowej i jeszcze w środę należy się spodziewać brakującej oceny ze strony URE.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/24/t75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;rzad;wraca;umowa;gazowa;z;rosja,152,0,654232.html) Na rząd wraca umowa gazowa z Rosją Rada Ministrów w przyszłym tygodniu zajmie się projektem kontraktu gazowego z Rosją.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/103/t86631.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/umowa;gazowa;kluczowe;elementy;bez;zmian,249,0,694521.html) Umowa gazowa: Kluczowe elementy bez zmian Jutro rząd ma zatwierdzić umowę. Pawlak zapowiada, że nie zmieni się czas dostaw gazu do Polski.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/151/t97431.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/los;umowy;gazowej;z;rosja;nadal;niejasny,185,0,671417.html) Los umowy gazowej z Rosją nadal niejasny Waldemar Pawlak spotkał się w tej sprawie z unijnym komisarzem do spraw energetyki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)