Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zabierając armii pieniądze, złamie konstytucję?

0
Podziel się:

Ujawniono, jak głębokie będą cięcia w wydatkach na obronę. To prawie połowa tego, co miało pójść na modernizację.

Rząd zabierając armii pieniądze, złamie konstytucję?
(PAP/Radek Pietruszka)

Projekt nowelizacji tzw. ustawy okołobudżetowej na 2013 rok zakłada zmniejszenie wydatków na potrzeby obronne w tym roku o około 3,2 mld zł, a tym samym niewypełnienie formuły zakładającej przeznaczanie corocznie na finansowanie obronności co najmniej 1,95 proc. PKB roku poprzedniego - wynika z projektu noweli ustawy.

Nowela ustawy okołobudżetowej wynika z potrzeby nowelizacji budżetu państwa na 2013 rok. _ W związku z koniecznością redukcji wydatków budżetowych w roku 2013, proponuje się wprowadzenie regulacji, iż w roku 2013 na finansowanie potrzeb obronnych Rzeczypospolitej Polskiej przeznacza się z budżetu państwa kwotę w wysokości 28.252,277 mln zł _ - napisano w uzasadnieniu do projektowanej ustawy.

Według MF oznacza to, że w 2013 r. trzeba będzie odstąpić od zasady, która mówi, że na obronność przeznacza się nie mniej niż 1,95 proc. PKB z roku poprzedniego.

Pierwotnie, w tegorocznym budżecie, na wykonanie zadań związanych z obronnością kraju zaplanowano wydatki w wysokości 31,4 mld zł. Z tego blisko 8 mld miało pójść na modernizację, a ponad 560 mln zł na misje zagraniczne.

Polska i bez tych cięż wygląda nie najlepiej jeżeli chodzi o wydatki na armię. Podczas gdy u nas w przeliczeniu na jednego żołnierza wydaje się na obronę około 105 tys. dolarów, to średnia w unijnych krajach, członkach NATO przekracza 253 tys. dolarów na żołnierza. Najwięcej wydają Amerykanie - blisko 423 tys. dolarów w przeliczeniu na żołnierza.

Projekt przewiduje ponadto zawieszenie przepisu, zgodnie z którym wydatki budżetu państwa planowane na dotację na finansowanie zadań projakościowych są waloryzowane corocznie, o co najmniej średnioroczny wskaźnik inflacji ustalony w ustawie budżetowej na dany rok. Według MF pozwoli to na elastyczne planowanie takich wydatków.

W projekcie nowelizacji ustawy okołobudżetowej planowana jest także zmiana dotycząca finansowania projektów inwestycyjnych w zakresie infrastruktury kolejowej. Według MF nie spowoduje to jednak zmniejszenia całkowitych nakładów na inwestycje infrastrukturalne w transporcie kolejowym, ani ograniczenia zakresu zaplanowanych robót, ponieważ środki budżetowe zostaną przejściowo zastąpione pieniędzmi spółki PKP PLK.

_ W roku 2013 na finansowanie zadań związanych z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem, ochroną i zarządzaniem infrastrukturą transportu lądowego, finansowaną lub dofinansowaną przez ministra właściwego do spraw transportu zaplanowano łącznie kwotę 4 mld 750 mln 905 tys. zł _ - napisano w projekcie.

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała w ubiegłym tygodniu, że nowela tegorocznego budżetu będzie pewnie przedstawiana na przełomie sierpnia i września tego roku.

Nowelizację ustawy budżetowej na 2013 r. zapowiedział w lipcu premier Donald Tusk. Wskazał, że deficyt budżetowy w 2013 r. będzie większy o 16 mld zł, a resorty mają obciąć wydatki o 8,5-8,6 mld zł. Premier wyjaśnił, że nowelizacja budżetu jest konieczna w związku z niższymi dochodami, jakie Polska odnotowała w pierwszym półroczu. W sumie brakuje około 24 mld zł. Ubytek ten będzie można pokryć z oszczędności i przez zwiększenie deficytu.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/197/m268485.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wiemy;juz;komu;rostowski;zabierze;pieniadze,216,0,1347800.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Wiemy już, komu Rostowski zabierze pieniądze Największe cięcia dotkną armię, MON potwierdza ich gigantyczną skalę. W resorcie pracy też zacisną pasa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m277796.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;postraszyl;podniesieniem;podatkow,116,0,1351540.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rostowski postraszył podniesieniem podatków Rząd walczy o możliwość dodatkowego zadłużenia państwa. - _ Krętactwo, manipulacja, nieuctwo _ - w Sejmie było gorąco.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/m277113.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prof;dariusz;filar;dla;money;pl;tusk;nas;zadluzy;bo;na;nic;wiecej;go;nie;stac,75,0,1347403.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prof. Dariusz Filar dla Money.pl: Tusk nas zadłuży, bo na nic więcej go nie stać - _ Zawiedli politycy i ich filozofia uników, stanęliśmy pod ścianą _. Ekonomiczny doradca rządu mówi, co nas czeka.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/m99662.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/rzad;chce;by;nasi;zolnierze;pozostali;w;afganistanie,127,0,1363071.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Polacy dłużej w Afganistanie. Tak chce rząd Rząd skierował wniosek do prezydenta o przedłużenie misji Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie o kolejne pół roku.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)