Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd zmienił plan inwestycji o 2,5 mld zł

0
Podziel się:

Do istniejącego programu przebudowy kolei, zostanie dodana między innymi naprawa kilku ważnych szlaków.

Rząd zmienił plan inwestycji o 2,5 mld zł
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

Rząd zdecydował o dodatkowych pieniądzach i zwiększeniu liczby inwestycji. Chce zmienić obowiązujący program inwestycji kolejowych. Obejmuje on ponad 100 projektów, których celem jest unowocześnienie sieci transportowej. Do dotychczasowych ponad 20 mld zł dojdzie około 2,5 mld na dodatkowe inwestycje.

Wiceminister transportu Andrzej Massel przyznał, że aktualizacja była konieczna dlatego, że program powstał dwa lata temu. W tym czasie został rozszerzony między innymi program rewitalizacji tras kolejowych. Powstało 9 projektów o wartości 2,5 mld złotych. W ramach poszczególnych projektów mają też uaktualnione harmonogramy i projekcje finansowe.

Do istniejącego programu zostanie dodana między innymi naprawa kilka szlaków kolejowych. Chodzi między innymi o trasę z Koluszek do Częstochowy czy z Torunia do Bydgoszczy. W resorcie transportu trwają także prace nad programem inwestycji na lata 2014 - 2020.

Krajowy Program Kolejowy ma być następcą WPIK-u. Będą w nim ujęte inwestycje współfinansowane z programu Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, regionalnych programów operacyjnych i finansowane z budżetu. W programie znajdą się też projekty współfinansowane w ramach unijnego programu Rozwój Polski Wschodniej, przeznaczonego do wspierania pięciu polskich wschodnich województw. To jest nowość.

Do tej pory takiej możliwości na kolei nie było, ale udało się wynegocjować z Ministerstwem Rozwoju Regionalnego, żeby również inwestycje kolejowe mogły być realizowane z tego programu na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego.

Według dotychczasowego programu na inwestycje kolejowe w latach 2011-2013 miało być przeznaczone ponad 20 mld zł.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą największy program inwestycyjny w historii. Prace trwają na ponad 3200 km torów. Ich efektem będzie zdecydowana poprawa stanu linii kolejowych, wzrost komfortu, prędkości oraz bezpieczeństwa podróży. Wartość inwestycji PLK w 2013 r. może przekroczyć 5 mld zł. Oprócz środków własnych spółka angażuje także kredyty pozyskane z Europejskiego Banku Inwestycyjnego, czy środki z budżetu państwa, np. Funduszu Kolejowego.

PKP PLK podpisały przed weekendem z Bankiem Gospodarstwa Krajowego umowę programu emisji obligacji do kwoty 1,5 mld zł. Dzięki pozyskanym środkom spółka zapewni bezpieczne źródło finansowania trwających inwestycji. Emisja obligacji dla PLK jest największą do tej pory transakcją zrealizowaną przez BGK w ramach Programu Inwestycje Polskie.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/229/m267237.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ponad;20;mld;zl;na;kolej;resort;transportu;ujawnia;plan,136,0,1413768.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad 20 mld zł na kolej. Resort transportu ujawnia plan
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/139/m137355.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/inwestycje;na;kolei;wydamy;4;5;mld;zl,253,0,1401853.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Inwestycje na kolei. Wydamy 4,5 mld zł
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/163/m284835.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;ponad;2;mln;zl;wyremontowano;dworzec;kolejowy;w;sieradzu,70,0,1404742.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sukces PKP za ponad dwa miliony złotych
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/190/m285374.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/pkp;cargo;bedzie;jezdzic;do;chin,96,0,1400928.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKP Cargo będzie jeździć do Chin
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)