Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd zmusi rolników do płacenia za leczenie?

0
Podziel się:

Ponad półtora miliona osób należących do KRUS może być zmuszonych do płacenia za leczenie w przychodniach i szpitalach z własnej kieszeni.

Rząd zmusi rolników do płacenia za leczenie?
(MarilynJane/CC/Flickr)

Rząd zaniechał prac nad prawnym uregulowaniem ubezpieczeń dla rolników. W efekcie ponad półtora miliona osób należących do KRUS może być zmuszonych do płacenia za leczenie w przychodniach i szpitalach z własnej kieszeni.

_ Dziennik Gazeta Prawna _ przypomina, że 8 miesięcy temu Trybunał Konstytucyjny uznał, że obecny sposób finansowania składek rolników- płaci je budżet bez względu na dochód rolnika - jest sprzeczny z ustawą zasadniczą. Przezornie dał rządowi 15 miesięcy na ustawowe załatwienie sprawy.

Zegar zaczął tykać 3 listopada, czas kończy się więc 2 lutego 2012 roku. Jeśli rząd nie wprowadzi ustawowych zmian, rolnicy stracą wtedy ubezpieczenie w NFZ.

Rząd po ogłoszeniu wyroku powołał międzyresortowy zespół, który ostatni spotkał się w grudniu ubiegłego roku. Od tamtej pory nic w sprawie dostosowania przepisów do wyroku się nie dzieje. _ Dziennik Gazeta Prawna _ usłyszał nawet w jednym z resortów, że może się nie zebrać do wyborów.

Do 2 lutego jest jeszcze sporo czasu, ale według _ Dziennika Gazety Prawnej _ w tym roku nie uda się już zmian w prawie przeprowadzić. Na jesieni będą wybory, a sprawa powiązania wysokości składki do NFZ z miernikiem zamożności rolników jest kontrowersyjna: otwiera drogę do podwyższenia składek nie tylko do NFZ, ale także na renty i emerytury w KRUS.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t86511.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/wiadomosci/artykul/rzad;chce;zmian;w;krus;tylko;kiedy,135,0,763783.html) Rząd chce zmian w KRUS. Tylko kiedy? Reformę szykuje zespół kierowany przez Michała Boniego. Ale nie ma terminu ukończenia prac.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t95573.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/politycy;zawala;reforme;straca;rolnicy,145,0,749457.html) Politycy zawalą reformę. Stracą rolnicy Od marca 2012 budżet przestanie finansować składkę na ubezpieczenie zdrowotne.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t115350.jpg ) ] (http://www.money.pl/emerytury/raporty/artykul/tysiac;zlotych;rocznie;doplacasz;do;emerytur;rolnikow;gornikow;mundurowych;,71,0,688455.html) Tysiąc złotych rocznie dopłacasz do emerytur: rolników, górników, mundurowych... KRUS to nie jedyny system emerytalny, który drenuje budżet państwa. Blisko 21 mld złotych rocznie dopłacamy do emerytur innych uprzywilejowanych grup. Gdyby nie te przywileje można by zasypać niemal cała dziurę w budżecie.
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)