Notowania

baszar el-asad
10.09.2013 11:07

Są dowody, że Asad użył broni chemicznej?

Fakty mocno przemawiają za tym, że to siły reżimu syryjskiego są odpowiedzialne za sierpniowy atak chemiczny na przedmieściu Damaszku

Podziel się
Dodaj komentarz
(AP/Fotolink/East News)

Fakty mocno przemawiają za tym, że to siły reżimu syryjskiego są odpowiedzialne za sierpniowy atak chemiczny na przedmieściu Damaszku, w którym zginęło ponad 1400 osób - oceniła pozarządowa organizacja zajmująca się ochroną praw człowieka Human Rights Watch.

Mająca swoją siedzibę w Nowym Jorku organizacja przyznała w raporcie, że doszła do takich wniosków po przeanalizowaniu zeznań świadków, informacji dotyczących prawdopodobnego źródła ataku, pozostałości użytej broni chemicznej oraz dokumentacji medycznej ofiar ataku. _ Dowody w postaci rodzaju pocisków i wyrzutni wykorzystywanych w tym ataku zdecydowanie sugerują, że są to systemy broni będące wyłącznie w posiadaniu syryjskich sił zbrojnych i przez nie używane _ - czytamy w raporcie HRW.

_ Human Rights Watch i eksperci od uzbrojenia, którzy monitorują użycie broni w Syrii, nie zgromadzili dokumentacji świadczącej o tym, że siły syryjskiej opozycji dysponują pociskami kalibru 140 mm i 330 mm i odpowiednimi wyrzutniami wykorzystanymi w ataku _ z 21 sierpnia - napisano.

HRW zaznaczyła, że również badała sugestie, iż atak chemiczny mógł zostać przeprowadzony przez siły opozycyjne w Syrii. Zastrzegła jednocześnie, że _ twierdzenia takie są niewiarygodne i sprzeczne z dowodami znalezionymi na miejscu _ ataku. W odpowiedzi na użycie przez reżim syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada broni chemicznej Stany Zjednoczone rozważają atak na cele w Syrii.

Prezydent Barack Obama, który uważa, że interwencja wojskowa w Syrii leży w interesie bezpieczeństwa narodowego USA, zwrócił się o zgodę w tej sprawie do Kongresu. Analizy dotychczasowych wypowiedzi kongresmenów sugerują jednak, że Obama może tej zgody nie uzyskać.

Tymczasem w poniedziałek szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow zaproponował umieszczenie syryjskiej broni chemicznej pod kontrolą międzynarodową w celu jej późniejszego zniszczenia. Obama ocenił, że rosyjska propozycja jest potencjalnie przełomowa, ale na razie trzeba ją traktować sceptycznie zważywszy na ostatnie dwa lata wojny domowej w Syrii.

Czytaj więcej w Money.pl
Szef BBN: jest szansa na pokojowe rozwiązanie Szef BBN zwrócił uwagę, że nie ma pewności, iż amerykański Kongres poprze prezydencką propozycję interwencji zbrojnej w Syrii.
Sikorski: Tutaj jest potrzebne szybkie działanie Sikorski dodał, że ze strony Rosji potrzebne są konkrety.
Pentagon: Atak na Syrię zniechęci Koreę Płn. Wiceszef Pentagonu zaznaczył, że podczas rozmów z przedstawicielami chińskiego ministerstwa obrony domagał się utrzymania norm dotyczących tego rodzaju broni.
Tagi: baszar el-asad, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz