Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
tvp
31.07.2009 07:02

Są nowe rady nadzorcze w TVP i w Polskim Radiu

- Wybór Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji jest nieważny i nielegalny - uważa jeden z jej członków.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Alina Zienowicz/GNU/Wikipedia)

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wybrała po ośmiu członków nowych rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu. By rady były kompletne po jednym przedstawicielu do każdej z nich musi wskazać minister skarbu.

Tymczasem wybór KRRiT oprotestowuje jeden z jej członków. _ - Ten wybór jest nieważny i nielegalny - _zastrzega Lech Haydukiewicz.

KRRiT nie podaje, którzy z członków KRRiT zgłosili poszczególnych kandydatów. Wiadomo jedynie, że w wyborach brało udział czworo z pięciu członków KRRiT: Witold Kołodziejski,Barbara Bubula,Piotr Borońi Tomasz Borysiuk oraz, że wybór był jednogłośny. _ - Ja zgłosiłem wszystkie kandydatury po wcześniejszych uzgodnieniach, które gwarantowały, że zyskają one poparcie _ - mówi Kołodziejski.

Według niego wybrane w czwartek rady mogłyby już zacząć działać, mimo iż swoich przedstawicieli do nich nie wskazał jeszcze minister skarbu. _ W mojej opinii rady mogą działać, ale nie widzę powodu, by cokolwiek przyspieszać. - Wysyłamy nasze uchwały do MSP i czekamy by teraz minister wyznaczył swoich przedstawicieli _ - powiedział Kołodziejski.

Minister skarbu chce natomiast, by jego przedstawicieli do rad nadzorczych wskazały organizacje twórcze. W piątek mija termin, jaki minister wyznaczył na złożenie takich rekomendacji. MSP nie informuje na razie ile kandydatur wpłynęło. _ - Zainteresowanie jest satysfakcjonujące _ - powiedział rzecznik resortu Maciej Wewiór.

Tymczasem wybór rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu przez KRRiT oprotestował jeden z członków Krajowej Rady. Wybór jest nielegalny i nieważny - uważa Lech Haydukiewicz. Zapowiada, że przy okazji rejestracji nowych rad w Krajowym Rejestrze Sądowym złoży w tej sprawie protest.

Haydukiewicz nie brał udziału w czwartkowym wyborze rad nadzorczych. Jak tłumaczy opuścił posiedzenie ponieważ przewodniczący KRRiT ogłosił w nim bezterminową przerwę. _ Czekałem przez kilka godzin wraz z innymi członkami KRRiT na wznowienie obrad, ale w pewnym momencie uznałem, że nie ma to dalszego sensu i opuściłem obrady _ - mówi Haydukiewicz.

Jego zdaniem czwartkowe wybory są też nieważne z powodu złamania regulaminu. Jak tłumaczy Haydukiewicz regulamin nakazuje powiadomić członków KRRiT o planowanym posiedzeniu co najmniej na dobę przed jego rozpoczęciem, z zachowaniem tego terminu powinny też zostać dostarczone wszelkie materiały. _ - Ja materiały związane z punktem: wybór rad nadzorczych otrzymałem faxem wczoraj ok. godz. 15 _ - powiedział Haydukiewicz.

| Nowi członkowie rady nadzorczej TVP: |
| --- |
| * Beata Kozłowska-Chyła (jak podaje KRRiT: dr prawa, pracownik naukowy), * Barbara Misterska-Dragan (ekonomistka, pracownik naukowy), * Bogusław Piwowar (dziennikarz, wiceprezes BCC), * Tomasz Szatkowski (prawnik), * Bogusław Szwedo (członek poprzedniej RN TVP), * Piotr Wawrzeński (członek poprzedniej RN TVP i szef IAR), * Małgorzata Wiśnicka-Hińcza (dr nauk ekonomicznych, autorka publikacji z dziedziny finansów), * Krystyna Pawłowicz (prof. prawa, wykładowca UW). |
| Nowi członkowie rady nadzorczej Polskiego Radia: |
| * Bogdan Borkowski (prawnik), * Janina Goss (w poprzedniej kadencji szefowa rady nadzorczej TVP), * Jarosław Hasiński (specjalista w zakresie nowych technologii radiowo-telewizyjnych), * Piotr Jagiełło (zasiadał też w poprzedniej radzie nadzorczej PR), * Grzegorz Kołtuniak (absolwent organizacji i zarządzania), * Andrzej Liberadzki (doradca medialny premiera Jerzego Buzka, a także b. członek rady nadzorczej wydawcy _ Rzeczpospolitej _), * Radosław Potrzeszcz (prawnik, w poprzedniej kadencji przez jeden dzień członek rady nadzorczej TVP), * Tomaszz Sieniutycz (doświadczenie w reklamie). |

Zarzut Haydukiewicza odpiera szef KRRiT Witold Kołodziejski. _ - Tak naprawdę pan Haydukiewicz mógł się zapoznawać ze wszystkimi materiałami od kilku miesięcy. Ten protest to kolejny wybieg z jego strony _ - mówił Kołodziejski.

Wybór nowych rad nadzorczych oznacza, że w niedługim czasie zajść mogą zmiany w zarządach mediów publicznych, a przede wszystkim w TVP, gdzie od grudnia p.o. prezesa jest Piotr Farfał. Poprzednia rada nadzorcza telewizji w ostatnim dniu swojej kadencji zawiesiła go w obowiązkach, a kierowanie TVP powierzyła Sławomirowi Siwkowi. KRS nie zarejestrował jednak tych uchwał uznając, że zostały podjęte już po zakoczeniu kadencji rady nadzorczej. Teraz o składzie zarządu TVP zdecyduje już nowa rada nadzorcza.

Kadencje rad nadzorczych w TVP i Polskim Radiu trwają trzy lata, a ich członkowie zgodnie z Ustawą o radiofonii i telewizji są nieodwoływalni przed końcem kadencji. Zmienić to może nowa ustawa medialna, która czeka na ponowne głosowanie w Sejmie po tym, jak zawetował ją prezydent.

Oprócz rad nadzorczych w tzw. dużych: radiu i telewizji, KRRiT będzie jeszcze musiała wybrać rady nadzorcze dla 17 regionalnych spółek radiofonii publicznej. Mandaty ich członków mają wygasnąć z końcem lipca.

W piątek rano działalność KRRiT oceni natomiast Senat, który będzie rozpatrywał sprawozdanie Krajowej Rady za ubiegły rok. Senacka komisja kultury rekomenduje jego odrzucenie.

Tagi: tvp, wiadomości, gospodarka, polityka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz