Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są nowe stawki opłat za dostęp do torów

0
Podziel się

PKP PLK złożyła do Urzędu Transportu Kolejowego nowy projekt stawek.

Są nowe stawki opłat za dostęp do torów
(pkp.pl)
bDzfIEPp

Zarządzająca infrastrukturą kolejową spółka PKP PLK złożyła do Urzędu Transportu Kolejowego nowy projekt stawek opłat za korzystanie z torów - poinformował w poniedziałek Urząd. W tym roku UTK już raz odmówił zatwierdzenia proponowanych przez PKP PLK stawek.

Chodzi o opłatę za dostęp do infrastruktury kolejowej, którą przewoźnicy kolejowi płacą spółce PKP PLK. Na początku marca br. PKP PLK przedłożyła prezesowi UTK do zatwierdzenia projekt stawek, które miały obowiązywać od grudnia br. wraz z wprowadzeniem nowego rocznego rozkładu jazdy. Prezes Urzędu Transportu Kolejowego odmówił jednak zatwierdzenia projektu.

Przedstawiciele UTK argumentowali wówczas, że proponowane stawki były za wysokie. Takiej decyzji oczekiwali przewoźnicy, którzy zwracali uwagę, że wzrost opłat za dostęp do torów oznaczałby dla nich skokowy wzrost kosztów.

bDzfIEPr

Jak poinformował Urząd, według PKP PLK nowy projekt uwzględnia zalecenia prezesa UTK sformułowane po odrzuceniu poprzednich propozycji. _ Przedłożone dokumenty będą poddane badaniu przez biegłego rewidenta oraz stosownej analizie podczas prowadzonego postępowania administracyjnego, które zostanie zakończone wydaniem decyzji zatwierdzającej w/w stawki lub odmawiającej ich zatwierdzenia _ - poinformował UTK.

Wiceminister transportu odpowiedzialny w resorcie za kolej Andrzej Massel zapowiadał w połowie kwietnia, że w sprawie opłat za dostęp do torów musi zapaść kompromis pomiędzy oczekiwaniami przewoźników a potrzebami zarządcy infrastruktury. Zapowiedział, że część kosztów zarządcy infrastruktury kolejowej będzie włączana do stawek stopniowo, w ciągu kilku lat. _ Chcemy dać pewną ścieżkę dojścia, a nie uderzeniowo te koszty wrzucić od razu _ - mówił wiceminister transportu.

Czytaj więcej w Money.pl
Wygrali z PKP, nie ma zgody na podwyżki Prezes Urzędu Transportu Kolejowego nie zgodził się na podwyższenie stawek opłaty za dostęp do torów.
Podniosą ceny o 60 proc. Bo nie jest gorzej Chodzi o opłatę, którą przewoźnicy kolejowi płacą spółce PKP PLK, która zarządza większością linii kolejowych.
Ruszają kontrole na kolei. Będą sprawdzać... Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął dziś kontrole między innymi przewoźników kolejowych oraz spółki PKP PLK.
bDzfIEPS
KOMENTARZE
(0)