Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Są nowe zdjęcia satelitarne zaginionego Boeinga

0
Podziel się:

Widać na nich potencjalne fragmenty poszukiwanego samolotu linii Malaysia Airlines.

Są nowe zdjęcia satelitarne zaginionego Boeinga
(PAP/EPA)

Malezyjskie władze otrzymały od Francji nowe zdjęcia satelitarne, na których widać _ potencjalne _ fragmenty zaginionego samolotu linii Malaysia Airlines. Materiały zostały przekazane ekipom poszukującym maszynę - poinformowały władze. Chiński satelita wykrył wcześniej dryfujący na Oceanie Indyjskim obiekt albo obiekty w południowej strefie poszukiwań zaginionego dwa tygodnie temu Boeinga 777

_ Rano otrzymaliśmy zdjęcia satelitarne od władz Francji. Przekazaliśmy je natychmiast do australijskiego centrum koordynacyjnego _ - napisało malezyjskie ministerstwo transportu w komunikacie. Obiekty mają się znajdować w _ południowym korytarzu _ obszaru, który w ostatnich dniach był przeszukiwany.

Nie zdradzono jednak żadnych szczegółów dotyczących tych zdjęć. W niedzielę wznowiono akcję poszukiwawczą, koncentrując się na dwóch obszarach znajdujących się 2,5 tysiąca km na południowy zachód od Perth w Australii, gdzie wcześniej satelita wykrył duże obiekty mogące być szczątkami boeinga. W poszukiwaniach biorą udział samoloty wojskowe i cywilne. W sobotą do Perth przyleciały z Chin dwie kolejne wojskowe maszyny, które dołączą do sił Australii, Nowej Zelandii i USA. W niedzielę spodziewane są japońskie samoloty.

Z informacji uczestników akcji ratunkowej wynika, że pogoda na miejscu poszukiwań jest dobra, co umożliwia wykorzystanie specjalistycznego sprzętu pomocnego w poszukiwaniach zaginionego samolotu.

Co odkryli Chińczycy?

Chiński satelita wykrył dryfujący na Oceanie Indyjskim obiekt albo obiekty w południowej strefie poszukiwań zaginionego dwa tygodnie temu Boeinga 777 - poinformowało w sobotę malezyjskie ministerstwo transportu.

Według informacji przekazanych przez ambasadora Chin w Kuala Lumpur _ zdjęcie satelitarne przedstawia obiekty unoszące się na wodzie w południowym korytarzu _ - powiedział malezyjski minister Hishammuddin Hussein. Dodał, że na miejsce skierowane zostaną okręty, aby zweryfikować tę informację. Malezyjski minister sprecyzował, że jeden z obiektów ma wymiary 22 na 13 metrów; wcześniej informowano o nieco większym obiekcie.

Oficjalne chińskie media podały, że podejrzany obiekt został zlokalizowany we wtorek ok. 120 kilometrów na południe od miejsca, które dwa dni wcześniej wskazywały australijskie zdjęcia satelitarne.

Południowy korytarz wyznaczony w ramach poszukiwań zaginionego malezyjskiego samolotu rozciąga się od Indonezji w kierunku południowej części Oceanu Indyjskiego.

Zakrojone na szeroką skalę działania poszukiwawcze koncentrują się od 20 marca na obszarze usytuowanym ok. 2,5 tys. km na południowy zachód od Perth w Australii, gdzie satelita wykrył duże obiekty mogące być szczątkami boeinga. W poszukiwaniach biorą udział samoloty wojskowe i cywilne. W sobotą do Perth przyleciały z Chin dwie kolejne wojskowe maszyny, które dołączą do sił Australii, Nowej Zelandii i USA. Spodziewane są też japońskie samoloty.

Wytyczono też korytarz północny w kierunku Azji Środkowej, ale eksperci skłaniają się raczej ku szlakowi południowemu; argumentują, że maszyna nie mogła przemieszczać się nad Chinami lub byłymi republikami radzieckimi i nie zostać wykryta.

Boeing 777 Malaysia Airlines z 239 osobami na pokładzie zniknął z radarów 8 marca, mniej niż godzinę po starcie z lotniska w stolicy Malezji, Kuala Lumpur. Samolot leciał do Pekinu. Koordynowane przez Malezję poszukiwania prowadzone przez wiele państw dotychczas nie przyniosły żadnych rezultatów.

Czytaj więcej w Money.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)