Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Są wykonawcy A2. Droga tańsza o 2,5 mld zł

0
Podziel się

91-kilometrowy odcinek ma być gotowy w maju 2012 roku.

Są wykonawcy A2. Droga tańsza o 2,5 mld zł
(NIOSH/CC/Flickr)
bDzAwdGZ

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na projekt i budowę autostrady A2 Łódź - Warszawa od Strykowa do Konotopy. Prognozowany koszt inwestycji to 3,2 mld zł.

Jak podała Dyrekcja, pierwotne założenia kosztów inwestycji opiewały na 5,7 mld zł. Jednak po podliczeniu zwycięskich ofert na poszczególne odcinki, prognozowany koszt to 3,2 mld zł. Możliwe będzie zaoszczędzenie ok. 2,5 mld zł.

Liczący 91 km odcinek autostrady został podzielony na pięć fragmentów: 29,2 km, 16,9 km, 20 km, 17,6 km i 7,1 km. Prace nad budową tego odcinka autostrady A2 mają ruszyć jesienią. Dyrekcja zapewnia, że trasa będzie gotowa w maju 2012 roku. Ma połączyć się z północną obwodnicą Warszawy S8 (obecnie na etapie budowy), a potem z południową obwodnicą S2 (jest na etapie przetargu).

bDzAwdHb

Dla każdego odcinka prowadzone było oddzielne postępowanie przetargowe.

Obecnie autostrada A2 liczy 253,9 km i łączy Łódź z Nowym Tomyślem (Wielkopolskie); na odcinku od Konina do Nowego Tomyśla jest płatna.Konsorcjum firm z liderem China Overseas Engineering Group, Co. Ltd. na czele zbuduje za 754,5 mln zł pierwszy odcinek oraz trzeci za 534,5 mln zł. Drugi wybuduje konsorcjum pod kierunkiem Mostostalu Warszawa SA. - za 843,5 mln zł. Budowę czwartego odcinka otrzymało konsorcjum pod kierunkiem firmy Strabag Sp. z o.o. - Za 643,8 mln zł. Za ostatni odcinek odpowiedzialne będzie konsorcjum pod kierunkiem Budimex-Dromex SA za kwotę 425,5 mln zł.

Teraz wykonawcy mają 10 dni na składanie protestów. Od chwili złożenia protestów GDDKiA ma również 10 dni na ich rozstrzygnięcie. Następnie wykonawcy mają kolejne 10 dni na złożenie odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej (KIO).

| SKĄD PIENIĄDZE NA A2? |
| --- |
| W marcu rząd wydał rozporządzenie dot. finansowania A2 Łódź - Warszawa. Pieniądze na budowę tego odcinka będą pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego, w tym z kredytu zaciągniętego w Europejskim Banku Inwestycyjnym. |

bDzAwdHh

ZOBACZ TAKŻE:

bDzAwdHC
wiadomości
gospodarka
Źródło:
KOMENTARZE
(0)