Notowania

mon
02.01.2009 07:09

Saab na wojennej ścieżce z MON

Szwedzki koncern nie chce uznać wyników przetargu na rakiety dla marynarki.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

Saab, który przegrał przetarg na dostawę rakiet dla naszej armii, chce teraz, aby sprawą zajęła się Komisja Europejska.

Powołując się na specjalistyczny serwis Altair, _ Gazeta Wyborcza _ pisze, że Szwedzi wynajęli już jedną z najlepszych kancelarii prawniczych i w najbliższych dniach podejmą kroki prawne przeciwko niekorzystnej dla nich decyzji MON. Protest Saaba trafi też do Europejskiej Agencji Obrony.

_ Gazeta _wyjaśnia, że przed Nowym Rokiem MON podpisał z norweską firmą Kongsberg umowę na dostawę wyposażenia dla Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego Marynarki Wojennej. Norwegowie mają do 2012 roku dostarczyć między innymi pojazdy-wyrzutnie, każdy wyposażony w dwie rakiety zdolne skutecznie niszczyć cele na lądzie i wodzie odległe do 200 kilometrów.

* **ZOBACZ TAKŻE:** 
* [ Nowe samoloty dla rządu być może do końca roku ]( http://news.money.pl/artykul/nowe;samoloty;dla;rzadu;byc;moze;do;konca;roku,244,0,406260.html )
* [ MON oszczędza na żołnierzach. Premii nie będzie ]( http://news.money.pl/artykul/mon;oszczedza;na;zolnierzach;premii;nie;bedzie,130,0,381826.html )
* [ 120 mln euro na modernizację marynarki ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/120;mln;euro;na;modernizacje;marynarki,63,0,190271.html )
* [ General Motors rezygnuje z Saaba ]( http://manager.money.pl/news/artykul/general;motors;rezygnuje;z;saaba,171,0,406443.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Gazeta pisze, że w przetargu odpadła wspólna oferta polskiej firmy Bumar i szwedzkiego Saaba, które proponowały sprzedaż rakiet typu RBS-15 Mk3. Rakiety te wejdą do wyposażenia małych okrętów rakietowych Orkan Marynarki Wojennej. Marynarka liczyła, że te same rakiety wygrają w przetargu na wyposażenie i uzbrojenie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego. Wtedy te same rakiety zamiennie można byłoby instalować na wyrzutniach i na okrętach.

Dlatego, mimo rozstrzygnięcia przetargu przed Bożym Narodzeniem, szef MON Bogdan Klich (na zdjęciu) oświadczył, że _ podpisanie umowy nie jest jeszcze przesądzone _. _ Gazeta _dowiedziała się jednak, że ekspertyzy, które zlecił MON, nie pozwoliły zanegować rozstrzygnięcia przetargu.

Tagi: mon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz