Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd: Działania DM BDM ws. indywidualnych kont emerytalnych niedozwolone

0
Podziel się:

Chodzi o postanowienie stosowane w umowach przez dom maklerski, które brzmiało: "sprzedaż zgromadzonych przez konsumenta aktywów nastąpi w niektórych sytuacjach według własnego uznania przedsiębiorcy".

Sąd: Działania DM BDM ws. indywidualnych kont emerytalnych niedozwolone
(monkeybusinessimages/iStockphoto)

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził stanowisko UOKiK i uznał, że działania Domu Maklerskiego BDM (DM BDM) z Bielska-Białej ws. kształtu umów o indywidualne konta emerytalne były niedozwolone i niekorzystne dla konsumenta - podał w środę Urząd.

Jak wyjaśnił UOKiK w komunikacie, chodzi o postanowienie stosowane w umowach przez dom maklerski, które brzmiało: _ sprzedaż zgromadzonych przez konsumenta aktywów nastąpi w niektórych sytuacjach według własnego uznania przedsiębiorcy _.

Postanowienie to wzbudziło wątpliwości UOKiK, gdyż według Urzędu ograniczało prawo osób uprawnionych do decydowania o zgromadzonych środkach po śmierci oszczędzającego. _ Firma zastrzegała w umowie, że w przypadku śmierci oszczędzającego, sprzedaż zgromadzonych przez niego na indywidualnym koncie emerytalnym (ike) instrumentów finansowych nastąpi według własnego uznania spółki _ - czytamy w komunikacie.

_ Osoba uprawniona do dysponowania oszczędnościami po śmierci klienta powinna mieć możliwość zdecydowania, w jakiej kolejności je sprzeda, ponieważ może mieć to wpływ na osiągnięty zysk _ - podkreślił UOKiK. Według Urzędu działanie domu maklerskiego było niezgodnym z prawem ograniczaniem prawa uprawnionych osób do dysponowania zgromadzonymi środkami.

4 marca Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów potwierdził stanowisko UOKiK. Zdaniem sądu _ działanie domu maklerskiego nie było korzystne dla konsumenta, ponieważ pozbawiało go wpływu na to, jak mają zostać sprzedane instrumenty finansowe, nie dając mu jednocześnie możliwości podjęcia jakiejkolwiek decyzji _.

Klauzule uznane przez sąd prawomocnym wyrokiem za niedozwolone są wpisywane do rejestru prowadzonego przez prezesa UOKiK. Od tego momentu ich stosowanie w obrocie prawnym z udziałem konsumentów jest zakazane - zaznaczył Urząd.

Czytaj więcej o działaniach UOKiK-u w Money.pl
PZU Życie musi zapłacić 4 mln zł kary Przyjęta przez PZU Życie definicja zawału serca mogła uniemożliwiać ubezpieczonym wypłatę odszkodowania.
Deweloperzy oszukiwali? Posypały się kary UOKiK wydał 22 decyzje dotyczące spółek deweloperskich, nakładając 13 kar w łącznej wysokości blisko 700 tysięcy złotych.
Nieuczciwi pośrednicy nieruchomości. Posypały się kary UOKiK ukarał dwóch pośredników za stosowanie niezgodnych z prawem praktyk.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)