Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Sąd Najwyższy: przywileje emerytalne kolejarzy mają ograniczony charakter

0
Podziel się:

Mężczyzna żądał korzystniejszego, niż mu przysługiwało, ustalenia kapitału początkowego emerytury.

Sąd Najwyższy: przywileje emerytalne kolejarzy mają ograniczony charakter
(Stanislaw Kowalczuk/East News)
bEslWVOZ

Uprzywilejowany sposób liczenia okresu zatrudnienia na kolei nie może służyć do korzystniejszego ustalania kapitału początkowego ani wysokości emerytury - orzekł Sąd Najwyższy.

Spór dotyczył ustalenia kapitału początkowego przez ZUS dla emeryta - byłego kolejarza. Mężczyzna był zatrudniony w PKP jako maszynista elektrycznych zespołów trakcyjnych. W 2011 r. przeszedł na emeryturę pomostową i w tym samym roku złożył też wniosek o ponowne przeliczenie kapitału początkowego.

Kapitał ten ustala ZUS dla wszystkich zatrudnionych, którzy urodzili się po 31 grudnia 1948 r. oraz przed 1 stycznia 1999 r. opłacali składki na ubezpieczenie społeczne lub za których składki opłacali płatnicy składek. Kapitał ten stanowi więc wyjściową kwotę, na podstawie której ustalana będzie późniejsza emerytura.

bEslWVPb

Sposób obliczania kapitału określa ustawa o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Kwota kapitału początkowego zależy m.in. od długości udowodnionych okresów składkowych i nieskładkowych, które wystąpiły przed 1 stycznia 1999 r. Tymczasem art. 43 ustawy emerytalnej przewiduje, że każdy pełny rok zatrudnienia na kolei na parowym, spalinowym lub elektrycznym pojeździe trakcyjnym, w drużynach konduktorskich oraz na stanowiskach manewrowych lub ustawiaczy liczy się jako 14 miesięcy zatrudnienia na kolei.

ZUS w decyzji stwierdził, że były kolejarz udowodnił w sumie około 24 lat zatrudnienia, czyli okresów składkowych w rozumieniu przepisów ustawy emerytalnej. Natomiast przyjmując szczególny sposób liczenia lat zatrudnienia na kolei, liczba lat okresów składkowych wyniosłaby ponad 27.

Zdaniem mężczyzny kapitał początkowy, a co za tym idzie także późniejsza emerytura, powinny być wyższe. Od decyzji ZUS odwołał się do sądu. W I instancji przegrał, ale jego apelację uwzględnił sąd II instancji i nakazał ZUS zmianę decyzji w sprawie przeliczenia kapitału początkowego. Ten wyrok dziś uchylił Sąd Najwyższy, który oddalił apelację mężczyzny, przywracając moc pierwotnej decyzji ZUS.

W uzasadnieniu SN wskazał, że liczenie pełnego roku zatrudnienia na kolei jako 14 miesięcy zatrudnienia jest szczególnym przywilejem dla kolejarzy. Korzystniejsze zasady przeliczania okresów zatrudnienia, czyli okresów składkowych, można - zdaniem Sądu - stosować tylko przy ustalania prawa do emerytury kolejowej. - _ Nie można więc stosować tego przywileju do obliczania kapitału początkowego, ani też wysokości samej emerytury _ - podkreślił sędzia Krzysztof Staryk.

bEslWVPh
Czytaj więcej w Money.pl
Ustawa o OFE do Trybunału. Niekonstytucyjna? Główne zarzuty dotyczą uchylenia przepisów gwarantujących bezpieczeństwo i rentowność lokat oraz zmian w polityce inwestycyjnej.
PKP PLK obniżyło ceny za dostęp do torów Nowy cennik zatwierdził Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.
ZUS kosztuje nas ponad 4 mld zł. Ile poszło na Ojca Mateusza i Lato z Radiem? Utrzymanie w przyszłym roku będzie droższe o 80 mln zł. Jeśli wejdzie reforma OFE, to ta kwota jeszcze się podwoi.
bEslWVPC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)