Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd ogłosił upadłość Daewoo Motor Polska w Lublinie

0
Podziel się:

Sąd Gospodarczy w Lublinie ogłosił w poniedziałek upadłość lubelskich zakładów Daewoo Motor Polska Sp. z o.o. (DMP) z powodu ich niezdolności do płacenia długów - poinformowała sędzia Zofia Homa.

Sąd wezwał wierzycieli DMP do zgłaszania w ciągu dwóch miesięcy roszczeń. Ustanowił sędziego komisarza do nadzorowania postępowania upadłościowego oraz syndyka masy upadłościowej, który będzie zarządzał majątkiem upadłej spółki.

Sąd uznał, że DMP w sposób trwały zaprzestał spłacania długów. Co najmniej od października ubiegłego roku nie reguluje systematycznie zobowiązań i nie ma nadziei na poprawę sytuacji. Dochody ze szczątkowej produkcji, którą obecnie prowadzi, nie pozwalają na zaspokojenie wierzycieli. Długi DMP sięgają około 900 mln zł, a wartość księgowa całego majątku wynosi około 970 mln zł.

'Długi szybko rosną i mogłyby wkrótce przewyższyć wartość majątku' - powiedziała sędzia, podając motywy postanowienia.

Większość majątku DMP jest już zajęta przez wierzycieli. Z dokumentów przedstawionych sądowi przez zarząd DMP wynika, że wartość majątku wolnego od obciążeń wynosi około 260 mln zł. Spółka mogłaby obecnie produkować około 300 samochodów miesięcznie, ale jest to wykluczone ze względu na zajęte rachunki bankowe.

Już w październiku 2000 roku lubelskie Daewoo zaciągnęło pożyczkę, ponad 8,5 mln zł, z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na pensje dla załogi. Obecnie DMP winne jest swoim 2.400 pracownikom około siedmiu mln zł, bankom 400 mln zł, dostawcom prawie 130 mln zł, a jego zaległości podatkowe i wobec ZUS sięgają 40 mln zł.

Wśród długów DMP jest 321 mln zł zobowiązań inwestycyjnych związanych z niedokończoną budową nowej fabryki samochodów dostawczych LD-100. Zainteresowanie przejęciem tej inwestycji deklarował także, już po wniesieniu do sądu wniosku o upadłość DMP, holding Pol-Mot. Do jej dokończenia i uruchomienia produkcji nowego samochodu potrzeba około 130 mln dolarów.

Rzeczniczka zarządu DMP Beata Brice powiedziała po ogłoszeniu upadłości, że może to być początek nowego rozdziału działalności lubelskiej fabryki.

'Po uwolnieniu od balastu długów będzie szansa znalezienia inwestora i kontynuowania produkcji samochodów' - powiedziała Brice.

O ogłoszenie upadłości DMP wnioskował zarząd spółki, a także jeden z jej wierzycieli, śląska firma Guenther MWK, której DMP zalega z zapłatą niespełna 400 tys. zł. Sąd rozpatrzył oba wnioski łącznie.

Według zarządu DMP niewypłacalność lubelskiej spółki wynika głownie z bankructwa południowokoreańskiego koncernu Daewoo Motor Company, który nie wywiązał się z deklaracji sfinansowania inwestycji LD-100. To spowodowało konieczność zamrożenia własnych pieniędzy DMP w budowę. Trudności pogłębiła zapaść na rynku motoryzacyjnym w Polsce.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)