Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sąd umorzy sprawę gigantycznej korupcji?

0
Podziel się:

Częstochowska prokuratura oskarżyła 25 osób o przyjęcie ponad 3 mln zł łapówek za wybór firm kooperujących z kopalniami. To największa taka afera w branży.

Sąd umorzy sprawę gigantycznej korupcji?
(Reporter)

Sąd Okręgowy w Katowicach zajmie się wnioskami adwokatów, którzy chcą umorzenia sprawy korupcji w górnictwie. W styczniu częstochowska prokuratura oskarżyła 25 osób - wśród nich b. dyrektorów kopalń i b. prezesów spółek węglowych, którzy według śledczych przyjęli ponad 3 mln zł łapówek za preferowanie niektórych firm kooperujących z górnictwem. To największa sprawa dotycząca łapówkarstwa w branży, która znalazła finał w sądzie.

Prokuratorskie postępowanie rozpoczęło się w 2008 r. od zawiadomienia o przestępstwie złożonego przez Andrzeja B. - współwłaściciela jednej z firm, zajmujących się sprzedażą towarów i świadczeniem usług na rzecz kopalń.

Mężczyzna opisał proceder korupcyjny, w którym brał udział, wręczając korzyści majątkowe. B. zdecydował się pójść do Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego po tym, jak poróżnił się ze wspólnikiem - Antonim G. Zeznał, że należąca do nich firma zdobywała kontrakty w kopalniach, korumpując prezesów i dyrektorów.

Andrzej B. skorzystał z klauzuli bezkarności przysługującej osobom, które same ujawniły korupcję. Jego sprawa została umorzona. W procesie ma zostać przesłuchany jako świadek.

Pozostałe 23 osoby mają odpowiadać za przyjmowanie łapówek w kwotach od dwóch do ponad 500 tys. zł. Postawione im zarzuty dotyczą lat 2003-2008 i funkcji, które te osoby pełniły w tamtym okresie.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)