Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
rząd
14.08.2013 16:55

Samorządowcy pozwą rząd. Poszło o pieniądze na edukację

Samorządowcom nie podoba się nakładanie na nich kolejnych obciążeń, na które nie dostają z budżetu państwa pieniędzy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Maj/Reporter)

Będzie pozew zbiorowy przeciwko rządowi. Szykuje go Związek Miast Polskich. Samorządowcom nie podoba się nakładanie na nich kolejnych obciążeń, na które nie dostają z budżetu państwa pieniędzy.
Polskie miasta podają przykład utrzymania szkół. Teoretycznie na każdego ucznia dostają pieniądze, ale w praktyce są one zbyt małe i samorząd musi do tego dokładać. Na przykład Poznań w ubiegłym roku dopłacił do edukacji ponad 276 milionów złotych. Subwencja dla miasta wynosiła wtedy ponad 500 milionów złotych. Z kolei Kraków do szkół dopłaca około 400 milionów złotych.

Kolejne problemy samorządy mają z obniżeniem opłat za przedszkola. Od września za każdą godzinę pobytu dziecka rodzice mają płacić złotówkę.

Samorządy chcą by trafiała do nich większa część podatku PIT. Obecnie jest to niespełna 40 procent, a miasta chcą aby było to prawie 50 procent.

Czytaj więcej w Money.pl
Warszawa wyda na to 10 milionów złotych Od 1 września około 50 tysięcy warszawskich dzieci z przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych skorzysta z bezpłatnych zajęć dodatkowych.
Rewolucja w służbie zdrowia. Są kolejne szczegóły Likwidacja centrali NFZ, ale pozostawienie oddziałów regionalnych. Rząd chce negocjować zmiany z samorządowcami.
SLD: Rząd oszukał ludzi. Naobiecywali... W tym roku nie będzie zapowiadanych wcześniej przez rząd dopłat z budżetu państwa do przedszkoli
Tagi: rząd, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz