Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Samorządowcy protestowali w Warszawie

0
Podziel się:

Obywatelski projekt ustawy, zakłada zwiększenie udziału samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych.

Samorządowcy protestowali w Warszawie
(PAP/Tomasz Gzell)

*Obywatelski projekt ustawy zwiększający dochody jednostek samorządu terytorialnego, trafił do Sejmu. Pod projektem podpisało się ponad 200 tys. osób. *

Samorządowcy w amerykańskim stylu przemaszerowali z Placu Trzech Krzyży do Sejmu. Była orkiestra, były cheerlaederki, za którymi grupa samorządowców niosła pudła z podpisami.

_ - 200 tys. zebranych podpisów świadczy o tym, że ludzie chcą, by polskie gminy, miasta i powiaty rozwijały się - _ mówił prezydent Poznania Ryszard Grobelny. Prezydent Poznania podkreślił, że bez dodatkowych pieniędzy samorząd nie będzie w stanie realizować potrzeb swoich mieszkańców.

Mariusz Poznański, przewodniczący Związku Gmin Wiejskich, i wójt gminy Czerwoniak w województwie wielkopolskim tłumaczy Polskiemu Radiu, że kłopoty finansowe samorządów zaczęły się wraz z reformą podatkową.

_ - Najpierw obniżono wysokość podatków PIT, następnie w 2009 roku w miejsce trzech stawek 19, 30 i 40 procent wprowadzono dwie niższe stawki podatku 18 i 32 procent. Od lat na samorządy nakładane są coraz to nowe obowiązki za którymi nie idą pieniądze. Wszystkie te decyzje uszczupliły dochody samorządów o 8 mld złotych - _ podkreślił Poznański.

Obywatelski projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, zakłada zwiększenie udziału samorządów w podatku dochodowym od osób fizycznych i od osób prawnych. Zakłada też przywrócenie zasady rekompensowania ubytków w dochodach własnych samorządów.

Projekt zakłada także przyznanie samorządom tzw. subwencji ekologicznej, która byłaby rodzajem rekompensaty dla 1300 gmin, które mają na swoich terenach obszary chronione. Zdaniem samorządowców takie obszary utrudniają rozwój gmin, ograniczając możliwość inwestowania na ich terenach.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)