Notowania

kopalnie w polsce
10.06.2011 15:28

Samorządowcy zablokują budowę kopalni?

Przeciw odkrywkowemu wydobywaniu złóż, głównie węgla, protestuje koalicja wójtów, burmistrzów oraz lokalnych organizacji z Dolnego Śląska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Phil Scoville/CC/Flickr)

Przeciw odkrywkowemu wydobywaniu złóż, głównie węgla, protestuje koalicja wójtów, burmistrzów, lokalnych organizacji społecznych i ekologicznych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, łódzkiego i kujawsko-pomorskiego, pod nazwą _ Rozwój TAK - Odkrywki NIE _.

Szefowa koalicji Irena Rogowska, wójt gminy Lubin mówiła w Warszawie: _ nie jesteśmy przeciw wydobyciu złóż, mamy na naszym terenie np. złoża miedzi i nie protestujemy przeciw działalności tej kopalni _. Uczestnicy koalicji obawiają się natomiast, że budowa nowych odkrywek zniszczy środowisko. Ponadto - według nich - tysiące ludzi straci pracę lub będzie musiało opuścić swoje domy. Wskazywali też, że prawne zabezpieczenie złoża, tak by powstała odkrywka, blokuje na lata rozwój infrastruktury gmin.

Rogowska twierdzi, że złoże pod Legnicą było objęte ochroną w latach 1974-1983, co wiązało się z zakazem obrotu nieruchomościami, remontów i przebudowy, czyli - w jej opinii - opóźnieniem rozwoju regionu.

We wrześniu 2009 r. na terenie sześciu dolnośląskich gmin: Lubin, Kunice, Miłkowice, Ruja, Ścinawa oraz Prochowice, przeprowadzono referendum, w którym ok. 95 proc. głosujących opowiedziało się przeciw budowie odkrywki.
Koalicja niepokoi się, że w przygotowywanej _ Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju do 2030 _ rząd dąży do uznania odkrywek węgla brunatnego za inwestycje celu publicznego o znaczeniu krajowym. Takie rozwiązanie zobowiąże do uwzględnienia inwestycji w planach wojewódzkich oraz umożliwi narzucenie gminom obowiązku wprowadzenia kopalni do planów miejscowych. A to - zdaniem koalicji - droga do wywłaszczeń.

Jej przedstawiciele zwracali uwagę, że ich propozycje, złożone podczas konsultacji społecznych rządowego dokumentu, nie zostały uwzględnione.

Irena Rogowska pytała w czasie warszawskiej konferencji, _ czy wydobycie z nowych złóż jest konieczne, gdyż są i będą powstawały technologie wydobycia bezodkrywkowego _.

Iwo Łoś z Greenpeace podkreślał, że drogą rozwoju są inwestycje w odnawialne źródła energii, a nie w budowę kolejnych odkrywek i zwiększanie wydobycia zasobów nieodnawialnych.

Na 15 czerwca zaplanowano posiedzenie unijnej Komisji Petycji Parlamentu Europejskiego, która rozpatrzy skargę złożoną przez koalicję _ Rozwój TAK - Odkrywki NIE _ przeciw rządowym planom budowy odkrywek.

Na północ od Legnicy znajduje się jedno z najbogatszych złóż węgla brunatnego w Polsce - ok. 15 mld ton surowca, z czego do wydobycia ok. 3 mld ton. Plan budowy kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, usytuowanej na północ od Legnicy, zapisany jest w rządowej _ Polityce energetycznej Polski do 2030 r. _.

Zdaniem koalicji budowa kopalni wiązałaby się z koniecznością wysiedlenia mieszkańców z sześciu gmin powiatów lubińskiego i legnickiego - w sumie ok. 20 tys. osób oraz degradacji ekologicznej terenów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/69/t74821.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gorniczy;gigant;chce;pozbyc;sie;dlugow,114,0,846194.html) Górniczy gigant chce pozbyć sie długów Przyjęcie nowej strategii Kompanii Węglowej, zmiany organizacyjne oraz większą aktywność w działaniach na rzecz umocnienia pozycji węgla w Europie zapowiada jej nowa prezes, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t85021.jpg ) ] (http://manager.money.pl/ludzie/portrety/artykul/kobieta;szefowa;najwiekszej;firmy;gorniczej,88,0,845656.html) Kobieta szefową największej firmy górniczej Joanna Strzelec-Łobodzińska, która przez ostatnie 2,5 roku nadzorowała górnictwo jako wiceminister gospodarki, została nowym prezesem Kompanii Węglowej.
Tagi: kopalnie w polsce, kopalnia, kraj, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz