Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Samorządy krytykują ustawę metropolitalną

0
Podziel się:

Rządowy projekt nie pomoże rozwiązywać problemów aglomeracji.

Samorządy krytykują ustawę metropolitalną
(Money.pl/Tomasz Bonek)

Przedstawiciele samorządów wojewódzkich krytykują rządowy projekt ustawy o polityce miejskiej i współpracy terytorialnej. Ich zdaniem, w obecnej formie ustawa nie pomoże rozwiązywać problemów aglomeracji.

Projektowi ustawy poświęcone było spotkanie zespołu do spraw metropolii, działającego przy Konwencie Marszałków Województw RP. Na najbliższym posiedzeniu konwent ma przyjąć wypracowane dziś stanowisko w sprawie tworzonych obszarów metropolitalnych.

Zgodnie z wcześniejszym harmonogramem zakłada się, że w grudniu projekt ustawy trafi pod obrady rządu, a w styczniu - Sejmu. Zastrzeżenia samorządowców budzi m.in. fakt, że projekt nie precyzuje kompetencji w relacjach pomiędzy zespołem miast i obszarem metropolitalnym, zarówno w dziedzinie zarządzania, jak i prowadzenia polityki rozwoju poszczególnych zespołów.

Inna wątpliwość to stworzenie w ustawie ram prawnych dla tworzenia dwóch kategorii obszarów metropolitalnych, w oparciu o różne kryteria potencjału demograficznego. Nierozstrzygnięte zostały także - według przedstawicieli marszałków - sprawy finansowania zespołów metropolitalnych.

_ - W opinii zespołu projekt narusza istniejący system planowania przestrzennego i ogranicza samodzielność gminy. Grozi ponadto stworzeniem kolejnej, czwartej jednostki samorządu terytorialnego _ - napisano w komunikacie po posiedzeniu zespołu roboczego.

Samorządowcy dyskutowali nad najnowszym projektem ustawy, z 14 października. Wcześniej, na początku lipca rząd przedstawił zmodyfikowaną w stosunku do pierwotnych planów koncepcję projektu dotyczącego obszarów metropolitalnych. Wynika z niego, że nie będzie listy metropolii, a jedynie warunki, jakie musi spełniać dana aglomeracja, by nią zostać.

Zgodnie z planem, metropolią ma być teren, na którym _ występuje intensywna zabudowa i duże zagęszczenie ludności, duży przepływ osób i towarów oraz znaczna wymiana usług _.

Rząd odgórnie utworzy metropolie na obszarach, na których mieszka _ ok. 2 mln osób lub więcej _ przy gęstości zaludnienia przekraczającej 200 mieszkańców na 1 km kw. Oznacza to, że metropoliami zostaną aglomeracja śląska i warszawska, inne ośrodki będą mogły ubiegać się o taki status.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)