Notowania

ustawa śmieciowa
28.03.2013 11:00

Samorządy przygotowane do ustawy śmieciowej? Marcin Korolec sprawdzi

Za gospodarkę odpadami od 1 lipca odpowiadać będą gminy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Waszkiewicz/Reporter)

Resort środowiska w ciągu kilku tygodni ma przedstawić raport o stanie przygotowań samorządów do realizacji tak zwanej ustawy śmieciowej - poinformował minister środowiska Marcin Korolec.

Korolec wyraził nadzieję, że wszystkie samorządy zdążą się przygotować do 1 lipca. _ - Wierzę, że zdążymy na 1 lipca. (...) A jeżeli w pojedynczych wypadkach to rozstrzygnięcie dotyczące przetargu na odbiór śmieci nie nastąpi do 1 lipca, to nastąpi nieco później, jednak jak najszybciej. Nie ma co robić jakiegoś niepotrzebnego napięcia _ - powiedział w radiowej Trójce Korolec.

Podkreślił, że za gospodarkę odpadami od 1 lipca odpowiadać będą gminy. _ - W związku z tym odbiór śmieci będzie zadaniem gminy. Zostawmy im rozwiązanie tych problemów na poziomie lokalnym. Takie są przepisy i takie są uregulowania _ - dodał.

Chodzi o ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, którą Sejm uchwalił jeszcze w 2011 roku, a która obowiązuje od 1 stycznia 2012 roku. Przepisy nakładają na gminy obowiązek całkowitego przejęcia odpowiedzialności za gospodarkę odpadami komunalnymi. Od 1 lipca tego roku gmina przejmie obowiązki związane z odbiorem, transportem, odzyskiem i unieszkodliwianiem wszystkich odpadów komunalnych.

Gminy zostały także zobowiązane do przeprowadzenia przetargów na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Marcowa nowelizacja ustawy śmieciowej wyszła naprzeciw oczekiwaniom samorządów w kwestii bardziej elastycznego sposobu naliczania opłat. Dlatego też część z nich, w tym tych największych, nie rozpisało jeszcze przetargów. Wielu ekspertów zauważa, że ze względu na między innymi procedurę odwoławczą, samorządy mogą nie zdążyć z tym do 1 lipca.

Czytaj więcej o ustawie śmieciowej w Money.pl
Minister: Jestem entuzjastą ustawy śmieciowej Senatorowie chcą, by gmina mogła naliczać opłaty za wywóz odpadów według różnych metod, a nie tylko jednej.
Nowe opłaty za śmieci. Otwarta droga do... Znowelizowana ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach pozwoli gminom na ustalanie sposobu naliczania opłaty za wywóz i utylizację odpadów.
To najlepsza metoda naliczania opłat za śmieci Ponad połowa z badanych (55 proc.) chce, aby opłata za odbierane śmieci była naliczana od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.
Tagi: ustawa śmieciowa, marcin korolec, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz