Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Samorządy straciły miliard na zniesieniu podatku od darowizn

Zniesienie obowiązku płacenia podatku od spadków i darowizn przez małżonków i krewnych w linii prostej uderzyło w kasy samorządów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Niemal o miliard złotych spadły dochody samorządów w porównaniu z 2007 rokiem. Równocześnie samorządom przybyło zadań, a początek ich problemów finansowych zaczął się pięć lat temu, kiedy zniesiono obowiązek płacenia podatku od spadków i darowizn przez małżonków i krewnych w linii prostej.

W tym samym czasie rząd zwolnił z podatku od czynności cywilnoprawnych pożyczki udzielane przez członków najbliższej rodziny - a oba podatki trafiają do kas gminnych - pisze _ Dziennik Gazeta Prawna _. Rok później zaczął się kryzys.

Gazeta wylicza, że samorządy największe wpływy z podatku od czynności cywilnoprawnych miały w 2007 r. - 2,6 mld zł. W ubiegłym już tylko 1,77 mld zł. Po dodaniu wpływów z podatku od spadków i darowizn okazuje się, że wpływy samorządów spadły o miliard złotych. Choć wszystkie dochody samorządów to około 85 mld zł, ale w sytuacji coraz większej liczby zadań, każdy złoty się liczy.

Czytaj więcej w Money.pl
Firma dostaje odszkodowanie. Kiedy podatek? Odszkodowanie z ubezpieczenia za firmowy samochód lub inny składnik majątku firmy również stanowi przychód z działalności gospodarczej.
Podatek od nieruchomości. Jaki termin zapłaty? Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych nie określa wprost momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku zakupu nowo wybudowanego budynku.
To oni uchronili nas od podwyżek w bankach Zdaniem posła PO i Ruch Palikota stoją po stronie _ finansjery _.
Tagi: podatek od spadku i darowizn, samorządy, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, prawo, gospodarka polska, wiadmości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz