Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji nie pozostały bez odpowiedzi. Ukarani dowiedzą się o tym... na granicy

0
Podziel się:

Rzecznik MSW zauważył, że działania Stanów Zjednoczonych i Unii nie mogły pozostać bez reakcji.

Sankcje dla Rosji nie pozostały bez odpowiedzi. Ukarani dowiedzą się o tym... na granicy
(piker77/CC BY-NC 2.0/Flickr)

Rosja odpowiedziała na rozszerzenie przez USA i Unię Europejską list rosyjskich osobistości oficjalnych objętych sankcjami wizowymi i finansowymi - poinformował rzecznik MSZ Federacji Rosyjskiej Aleksandr Łukaszewicz. - _ Strona rosyjska zastosowała kontrposunięcia, które w dużej mierze są lustrzane _ - oświadczył.

Rzecznik nie ujawnił na razie szczegółów. Zauważył jedynie, że działania Stanów Zjednoczonych i UE _ nie mogły pozostać bez reakcji _. Cytowane przez agencję RIA-Nowosti _ wysokie rangą źródło w Moskwie _ przekazało, że Rosja nie poda do wiadomości publicznej nazwisk osób objętych jej odwetem.

_ - Nie podajemy nazwisk. Osoby figurujące na liście dowiedzą się o tym, gdy będą przekraczać rosyjską granicę _ - oznajmił rozmówca rosyjskiej agencji.

USA i Unia Europejska rozszerzyły 20 marca sankcje wobec Rosji i zagroziły dalszym ich zaostrzeniem, jeśli Moskwa nie przestanie eskalować konfliktu na Ukrainie. UE rozszerzyła listę osób objętych zakazami wizowymi i zamrożeniem aktywów o dodatkowe 12 nazwisk. USA wprowadziły sankcje wizowe i finansowe w stosunku do 20 osób, w tym z bliskiego otoczenia prezydenta Władimira Putina. Zastosowały też restrykcje wobec banku Rossija.

Po tym jak Rosja zaanektowała Krym, mimo że państwa Zachodu nie uznały tego faktu, z półwyspu wycofały się ukraińskie wojska:

Na amerykańskiej liście znaleźli się m.in.: szef i wiceszef kremlowskiej administracji Siergiej Iwanow i Aleksiej Gromow, przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin, lider partii Sprawiedliwa Rosja Siergiej Mironow, a także doradca prezydenta Andriej Fursienko, bliski współpracownik Putina od początku lat 90.

Sankcje objęły też kilku oligarchów, którzy przy Putinie dorobili się ogromnych majątków, w tym Giennadija Timczenkę (założyciela jednej z największych na świecie firm handlujących ropą Gunvor), Jurija Kowalczuka (człowieka uważanego za bankiera Putina), braci Arkadija i Borisa Rotenbergów (ich firma budowlana dostała państwowy kontrakt wartości 7 mld USD w związku z olimpiadą w Soczi), a także prezesa Rosyjskich Kolei Żelaznych (RŻD) Władimira Jakunina.

Wcześniej - 17 marca - amerykańskimi sankcjami zostało objętych siedmioro wysokiej rangi urzędników, m.in. doradcy prezydenta Władisław Surkow i Siergiej Głazjew, wicepremier Dmitrij Rogozin, przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko oraz deputowani do Dumy Państwowej Leonid Słucki i Jelena Mizulina.

Czytaj więcej w Money.pl
Putin dostał ostrzeżenie. "Wzrost zagrożenia dla Rosji ze strony Zachodu" Wysokiej rangi oficer Federalnej Służby Bezpieczeństwa nie ma wątpliwości, że USA wraz z sojusznikami wpadli w histerię.
Zorganizujemy rok Rosji w Polsce? Bogdan Zdrojewski uważa, że nie można z dnia na dzień podejmować decyzji, które dotyczą wielu podmiotów.
"Rosja wciąż wysyła żołnierzy w rejon Ukrainy" Wczoraj Amerykański Departament Obrony wyraził zaniepokojenie z tego powodu. Amerykanie mówią, że nie znają intencji Rosjan.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)