Notowania

sankcje dla rosji
25.07.2014 07:42

Sankcje dla Rosji. Ottawa nakłada kary: Jesteśmy gotowi na dalsze działania

- Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy - zapowiedział szef kanadyjskiego rządu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Federal Government (Germany)/REGIERUNGonline/Steins)

Kanada nałożyła na szereg rosyjskich firm i banków sankcje w związku z nielegalnym okupowaniem przez Moskwę Krymu i prowokacyjną działalnością wojskową na wschodzie Ukrainy - poinformował w oświadczeniu premier rządu w Ottawie Stephen Harper.

Sankcje obejmują m.in. największego prywatnego producenta gazu, firmę Nowatek oraz bank prowadzący operacje finansowe Gazpromu, czyli Gazprombank oraz bank VEB (Wnieszekonombank). Wcześniej Kanada nałożyła restrykcje na wielu obywateli Rosji i prorosyjskich Ukraińców, oraz na jedną firmę.

Premier Harper podkreślił w oświadczeniu, że jego kraj chce wywrzeć jeszcze większą polityczną i ekonomiczną presję na moskiewskie władze za wspieranie prorosyjskich separatystów na wschodzie Ukrainy.

_ - Jesteśmy gotowi na dalsze działania jeżeli reżim Putina będzie kontynuował wojskową agresję _ - zapowiedział szef kanadyjskiego rządu.

O możliwym wprowadzeniu nowych sankcji Harper mówił w poniedziałek w związku z zestrzeleniem malezyjskiego samolotu pasażerskiego na wschodzie Ukrainy._ - Obrzydliwe przestępstwo jakim było zestrzelenie cywilnego samolotu w ubiegłym tygodniu jest bezpośrednim wynikiem wojskowej agresji Rosji i nielegalnej okupacji Ukrainy _ - pisał Harper w komunikacie. Katastrofa ta _ świadczy o konieczności dalszego wywierania presji na reżim Putina przez społeczność międzynarodową _ - dodał.

Dlatego _ rząd Kanady wprowadzi nowe sankcje wobec szerokiego zakresu podmiotów związanych z różnymi rosyjskimi sektorami _ - ogłaszał w poniedziałek premier.

Od wybuchu konfliktu na Ukrainie Kanada wprowadziła sankcje przeciwko 110 obywatelom Rosji i prorosyjskim Ukraińcom oraz jednej firmie, przedsiębiorstwu Feodosia Enterprise z Krymu.

Na pokładzie strąconego w czwartek samolotu Malaysia Airlines było 298 osób, w tym 193 Holendrów. Panuje coraz większe przekonanie, że maszyna została zestrzelona pociskiem rakietowym odpalonym z terenów kontrolowanych przez separatystów i że broń tę - zapewne zestaw rakietowy Buk - separatyści musieli otrzymać z Rosji. Kanada od dnia katastrofy odpowiedzialnością za nią obarcza Rosję.

Czytaj więcej w Money.pl
Rosja budzi strach. Zobacz wyniki sondażu Według badania 31 proc. Rosjan widzi siłę swojego kraju przede wszystkim w armii, a 15 proc. - w polityce zagranicznej i autorytecie prezydenta Władimira Putina.
"Unia jest niezdecydowana, ma schizofrenię" Niemiecki dziennik Sueddeutsche Zeitung zarzuca Unii Europejskiej schizofrenię, wskazując na sprzeczności w unijnej polityce wobec Moskwy.
Moskwa chce skazać ukraińską pilotkę Rosyjscy prokuratorzy próbują udowodnić, że Ukrainka przekazała artylerzystom koordynaty miejsca, w którym znajdowali się cywile i ekipa rosyjskiej telewizji.
Tagi: sankcje dla rosji, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz