Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji. Rezerwy Rosji pozwolą jej wytrzymać skutki represji przez dwa lata

0
Podziel się:

Potrzeby refinansowania rosyjskich banków wynoszą 7-8 mld dolarów, a pożyczki te mają terminy zapadalności w przyszłym roku.

Sankcje dla Rosji. Rezerwy Rosji pozwolą jej wytrzymać skutki represji przez dwa lata
(EAST NEWS)

Rosja, która ma piąte co do wielkości rezerwy na świecie i 1,5 bln dolarów aktywów ogółem, w tym blisko 500 mld USD rezerw walutowych, jest w stanie wytrzymać skutki sankcji gospodarczych przez dwa lata - ocenili dziś eksperci z Aberdeen Asset Management.

_ Mają rezerwy na prawie pół biliona dolarów. Biorąc pod uwagę, że na razie banki objęte zachodnimi sankcjami mają niewielkie potrzeby refinansowania, (Rosjanie) są w sumie w dość komfortowym położeniu _ - powiedział w rozmowie z agencją Reutera Brett Diment, szef działu rynków wschodzących w tej globalnej firmie zarządzającej aktywami.

Potrzeby refinansowania rosyjskich banków wynoszą 7-8 mld dolarów, a pożyczki te mają terminy zapadalności w przyszłym roku i Bank Centralny Rosji już zapowiedział, że jeśli jakikolwiek bank wpadnie z tego powodu w tarapaty to on przyjdzie mu z pomocą.

Według firmy Morgan Stanley rezerwy, jakimi dysponuje Rosja pozwoliłyby jej trzykrotnie spłacić koszty zewnętrznego długu oraz importu w ciągu 17 miesięcy. Ale wszystkie te obliczania są bardzo przybliżone i nie biorą pod uwagę, że np. około jednej trzeciej rosyjskich rezerw ulokowanych jest w funduszach naftowych, przeznaczonych na równoważenie spadków ceny ropy.

Około 40 mld dolarów rosyjskich rezerw trzymanych jest w złocie; 13 mld USD leży w skarbcu Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Jednak wielu ekspertów oczekuje, że zachodnie sankcje w ciągu kilku miesięcy staną się surowsze, jako że żadna ze stron konfliktu nie chce na razie ustąpić pola - pisze Reuters.

Wielką niewiadomą pozostaje jak wielu zagranicznych inwestorów wytransferuje pieniądze z Rosji. Od początku roku z Rosji wycofano około 75 mld dolarów, a do końca roku z kraju ucieknie drugie tyle - szacuje Morgan Stanley. Cudzoziemcy ulokowali w rosyjskich aktywach prawie 200 mld USD.

Trudno też przewidzieć, w jakim tempie uciekać będzie z kraju rosyjski kapitał; jeśli sankcje odniosą skutek psychologiczny i na rynkach zacznie dominować niepokój, może to bardzo przyspieszyć ucieczkę kapitału - pisze Reuters.

Tymczasem Rosję może boleśnie dotknąć również to, że - jak podała w czwartek agencja Moody's - całe międzynarodowe zamieszanie wokół Ukrainy może doprowadzić do spadku ceny ropy.

_ Sankcje mogą zmusić banki do zwrócenia się o finansowanie do rosyjskiego rządu lub banku centralnego - mówią ekonomiści. To może zaś zostawić Moskwie tylko dwie, nieatrakcyjne opcje: sięgnąć po rezerwy walutowe warte około 500 mld dolarów lub pozwolić, by gwałtownie spadł kurs rubla, co powiększy jeszcze inflację _ - wyjaśnia _ Wall Street Journal _.

W środę _ WSJ _ pisał, że na skutki sankcji trzeba będzie jeszcze poczekać. Rosyjski sektor finansowy nie odczuje przez jakiś czas następstw retorsji, ponieważ tamtejsze banki nie mają zagranicznych pożyczek, których terminy płatności zapadałyby w najbliższych miesiącach.

_ Rosyjska gospodarka będzie chyliła się ku upadkowi, ale nie zostanie znokautowana (...) i można oczekiwać, że Rosjanie zewrą szeregi wobec trudności, za które odpowiadają zagraniczni wrogowie kraju _ - skomentował nałożenie nowej rundy sankcji na Rosję _ Financial Times _.

W ubiegłym tygodniu Międzynarodowy Fundusz Walutowy zrewidował swoją prognozę dla rosyjskiej gospodarki na ten rok; wzrost ma wynieść 0,2 proc. zamiast przewidywanych wcześniej 3,8 proc. PKB.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)