Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sankcje dla Rosji zabolą Austrię?

0
Podziel się:

- Najbardziej zostaną dotknięte sektory zaawansowanych technologii i rolnictwa - powiedział austriacki minister gospodarki Reinhold Mitterlehner.

Sankcje dla Rosji zabolą Austrię?
(wikimedia.org)
bEKKbDMB

Odczujemy następstwa restrykcji unijnych nałożonych na Moskwę za jej rolę w ukraińskim kryzysie, lecz będziemy w stanie sobie z tym poradzić - powiedział austriacki minister gospodarki Reinhold Mitterlehner (na zdjęciu).

Najboleśniej zostaną dotknięte sektory zaawansowanych technologii i rolnictwa - oświadczył minister w wywiadzie wyemitowanym przez publicznego nadawcę ORF. _ - Sądzę jednak, że poradzimy sobie z sankcjami _ - zaznaczył.

Mitterlehner nie sprecyzował, które firmy mogą najbardziej ucierpieć z powodu sankcji przyjętych formalnie przez Unię Europejską w czwartek. Sankcje zawierają m.in. zakaz eksportu zaawansowanych technologii potrzebnych przy wydobyciu ropy naftowej.

bEKKbDMD

Notowania C.A.T oil AG - mającego siedzibę w Wiedniu holdingu świadczącego usługi przy wydobyciu ropy i gazu - spadły w piątek, gdy firma oświadczyła, że rosyjskie sankcje spowolnią jej rozwój. Austriacka grupa Voestalpine prowadzi rozmowy o dostawach dla gazociągu South Stream.

Mitterlehner nie powiedział, czy ograniczenia eksportu produktów rolnych to sprawa nowa, czy też chodzi o wydane wcześniej zakazy eksportu do Rosji pewnych produktów mlecznych i mięsnych z powodu zastrzeżeń fitosanitarnych Moskwy - pisze Reuters; nie wyjaśnia, o jakie ograniczenia chodzi.

Austriacki minister bagatelizuje pogłoski, że kryzys ukraiński może podwyższyć ceny rosyjskich nośników energii. _ - Znam rosyjskie oświadczenia, lecz ponieważ mamy długoterminowe kontrakty, spodziewam się, że nie będzie tak łatwo podnieść ceny _ - powiedział Mitterlehner.

Podniesienie cen przez Rosję przyspieszyłoby myślenie o alternatywnych źródłach, o dywersyfikacji, toteż austriacki minister uważa raczej za werbalne niż rzeczywiste _ groźby grania cenami _. Rosja jest odbiorcą 2,8 proc. całego austriackiego eksportu.

bEKKbDMJ
Czytaj więcej w Money.pl
Sankcje uderzą w Rosję? Dopiero za 2 lata Potrzeby refinansowania rosyjskich banków wynoszą 7-8 mld dolarów, a pożyczki te mają terminy zapadalności w przyszłym roku.
Unia wynagrodzi sankcje? Jest komentarz Do Brukseli trafił dziś list od ministra rolnictwa Marka Sawickiego, zawierający wniosek o wypłacenie odszkodowań dla polskich producentów.
Japonia zniosła embargo na naszą wołowinę Polska jest czwartym europejskim krajem, który otrzymuje zgodę na eksport tego mięsa do kraju kwitnącej wiśni. Decyzja zapadła wczoraj. Dziś wchodzi w życie.
bEKKbDNe
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)