Notowania

sankcje wobec iranu
02.08.2012 06:28

Sankcje wobec Iranu. Tym razem przemysł

Tym razem mają one uderzyć w energetykę, petrochemię, sektor finansowy i ubezpieczeniowy, a także w towarzystwa żeglugowe.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Polaris/East News)
Prezydent Iranu Mahmoud Ahmadinejad <br />w elektrowni atomowej Natanz

Izba Reprezentanów Kongresu USA uchwaliła przytłaczającą większością głosów nowe sankcje wobec Iranu wymierzone w irańską energetykę, petrochemię, sektor finansowy i ubezpieczeniowy a także w towarzystwa żeglugowe.

Waszyngton chce zwiększyć presję na władze w Teheranie, by zmusić je do rezygnacji z prac nad bronią atomową.

Ustawa, uzgodniona przez czołowych kongresmanów z obu partii - Demokratycznej i Republikańskiej - ma _ wzmocnić dławiący uścisk na reżimie, w sposób przewyższający wszystko co zrobiono poprzednio _ - powiedziała republikańska deputowana Ileana Ros-Lehtinen, przewodnicząca komisji spraw zagranicznych Izby.

Demokrata Howard Berman, członek tej komisji, zapowiedział, że jeśli Iran _ nie zakończy swojego programu nuklearnego w sposób sprawdzalny i kompletny _ będą uchwalone kolejne sankcje.

Nowa ustawa zaostrzyła sankcje wobec irańskiego przemysłu naftowego, które obowiązywały od grudnia ub. r. i skłoniła takie kraje jak Japonia, Korea Południowa i Indie do zmniejszenia zakupów irańskiej ropy.

Uszczelniła też luki w przepisach, które pozwalały firmom logistycznym, finansowym i ubezpieczeniowym na robienie z Iranem interesów.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 421:6 i przesłano do Senatu, gdzie terminu głosowania jeszcze nie ustalono. Odbędzie się ono jednak - jak się oczekuje - jeszcze przed wakacyjną przerwą w pracach Kongresu rozpoczynającą się z końcem bieżącego tygodnia.

Reuters przypomina, że prawdopodobny kandydat Republikanów na prezydenta USA, Mitt Romney, zarzucał Obamie, że działa z niewystarczającą determinacją, by powstrzymać Iran przed budową broni nuklearnej.

Zachód podejrzewa, że Iran pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny. W ramach zaostrzania sankcji, UE wprowadziła od 1 lipca całkowity zakaz importu ropy naftowej z Iranu.

Czytaj więcej w Money.pl
Iran znalazł sposób na sankcje Unii. Będzie... 1 lipca zaczęło obowiązywać embargo UE na irańską ropę. Również od tego dnia europejskie firmy ubezpieczeniowe nie mogą ubezpieczać tankowców przewożących irańską ropę.
Amerykanie zamierzają karać kolejne firmy Na czarną listę trafią firmy współpracujące niejawnie z Iranem.
Clinton wyjawia, co USA planują ws. Iranu USA nie zamierzają złagodzić sankcji gospodarczych wobec Iranu przed najbliższymi rozmowami w sprawie irańskiego programu atomowego.
Tagi: sankcje wobec iranu, iran, sankcje, usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz