Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sankcje wobec Rosji. Rosyjski oligarcha zdążył jeszcze wyprzedać akcje

0
Podziel się:

Giennadij Timczenko transakcji dokonał dwa dni temu, w przededniu ogłoszenia przez ministerstwo skarbu USA sankcji dla Rosji.

Giennadij Timczenko wyzbył się akcji</br>zanim Barack Obama nałożył na niego sankcje
Giennadij Timczenko wyzbył się akcji</br>zanim Barack Obama nałożył na niego sankcje (PAP/EPA)

Gunvor, jedna z największych na świecie firm handlujących ropą ogłosiła, że jej główny udziałowiec Giennadij Timczenko, na którego USA nałożyły sankcje, sprzedał dzień wcześniej wszystkie swe udziały, by zapewnić jej _ niezakłócone funkcjonowanie _.

Transakcji dokonano dwa dni temu, w przededniu ogłoszenia przez ministerstwo skarbu USA sankcji dla Rosji za aneksję Krymu, którymi objęto 20 osób, w tym z najbliższego kręgu prezydenta Władimira Putina.

Nabywcą 23 proc. udziałów Timczenki jest szwedzki partner i współzałożyciel Gunvor Group Ltd., Torbjorn Tornqvist, który tym samym zgromadził w swym ręku pakiet 87 proc. udziałów. Resztę udziałów ma zarząd. Gunvor jest firmą prywatną z siedzibą w Genewie.

W komunikacie zamieszczonym wczoraj na stronie internetowej firmy przyznano, że transakcji dokonano _ w oczekiwaniu na potencjalne ekonomiczne sankcje _, po to, _ by zapewnić niezakłócone funkcjonowanie operacji _.

61-letni Timczenko jest także największym udziałowcem rosyjskiego koncernu gazowego Novatek. Ponadto ma 13 proc. udziałów w firmie IG Seismic Services oraz interesy w firmie produkującej gaz Petromir - wyliczają brytyjskie media.

Amerykanie podejrzewają, że Timczenko ma bliskie powiązania z Putinem, choć firma Gunvor zaprzeczyła jakoby prezydent Rosji był udziałowcem lub w inny sposób odnosił korzyści z działalności firmy. Ministerstwo skarbu USA twierdzi, że Putin _ jest inwestorem grupy i może mieć dostęp do jej funduszy _.

Według gazety _ Financial Times _, która w 2008 r. napisała duży artykuł o działalności założonego w 2003 r. Gunvoru, obroty grupy w 2008 r. sięgnęły 70 mld USD. Wyższą sprzedaż odnotowały wówczas tylko firmy Vitol i Glencore. Gunvor handluje ropą rosyjskich koncernów z wyjątkiem Łukoilu.

_ Szybki wzrost Gunvoru do trzeciej największej na świecie firmy handlującej ropą daje wgląd w tajniki kliki biznesmenów, którzy doszli do ogromnych fortun za prezydentury Putina, ale jak dotąd pozostawali w cieniu _ - pisał o Gunvorze w maju 2008 r. _ FT _.

Według gazety Timczenko i Putin znają się jeszcze z początku lat 90. z Petersburga, gdzie wraz z dwoma innymi biznesmenami założyli klub judo. W 2008 r. pismo _ Forbes _ wyceniało majątek Timczenki na 2,5 mld USD.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)