Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki: Korea chce handlować z Polską produktami spożywczymi

0
Podziel się:

Według ministra, choć była to kurtuazyjna wizyta, to z rozmowy wynikało, że Koreańczycy oczekują bliższej współpracy z Polską m.in. w handlu produktami rolnymi.

Sawicki: Korea chce handlować z Polską produktami spożywczymi
(Hubert Matys/REPORTER)

Seul chce szerszej współpracy z Polską w handlu produktami spożywczymi, m.in. ekologicznymi - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki po rozmowach z ministrem żywności Korei Suh Ku Yong.

Według ministra, choć była to kurtuazyjna wizyta, to z rozmowy wynikało, że Koreańczycy oczekują bliższej współpracy z Polską m.in. w handlu produktami rolnymi. Jak dodał, koreański minister przyjął zaproszenie przyjazdu do Polski, na razie nie ustalono terminu wizyty.

Sawicki poinformował, że Koreańczycy zobowiązali się do przedstawienia listy produktów, które zamierzają sprzedawać w Polsce oraz które chcą sprowadzać z Polski. Sawicki podkreślił, że są zainteresowani np. kupowaniem żywności organicznej.

Minister zaznaczył, że dotyczy to też wieprzowiny, ale pod warunkiem, że Polsce uda się w większym stopniu przestawić produkcje trzody na certyfikowaną, czyli o wysokiej jakości. W jego ocenie Polska mogłaby też eksportować do Korei: sery, jogurty, przetwory owocowe i warzywne, świeże owoce, np. jabłka, oraz warzywa.

Korea importuje 70 proc. żywności, jej dochód na jednego mieszkańca jest o 50 proc. wyższy niż w Polsce.

Minister Sawicki uczestniczył w międzynarodowych targach żywności Seoul Food & Hotels 2012. To jedna z największych imprez tego typu w Azji. Wystawiają tam swoje produkty firmy z 44 krajów. W targach bierze udział 26 polskich przedsiębiorstw, nasze stoisko jest trzecie co do wielkości. Impreza zakończy się pojutrze.

Czytaj więcej w Money.pl
Eksport do tego kraju wzrósł czterokrotnie Korea jest jednym z głównych partnerów handlowych Polski w Azji. W 2011 r. obroty żywnością wzrosły czterokrotnie w stosunku do 2010 roku.
O tyle podrożeje w tym roku żywność Winne są straty w uprawach ozimych z powodu wymarznięcia, które objęły według szacunków aż 1,4 mln hektarów.
Bruksela przeciwna pomysłom Sawickiego Minister chciał podniesienia ceny pszenicy w skupie interwencyjnym oraz zwiększenia kwot na produkcję cukru.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)