Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sawicki: Nie będziemy kontrolować cen i marż w sklepach

0
Podziel się:

Minister rolnictwa chce przyjrzeć się tzw. opłatom półkowym.

Sawicki: Nie będziemy kontrolować cen i marż w sklepach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Firmy spożywcze dobrze poradziły sobie z kryzysem. Sektor ten ma w tym roku dobre wyniki w handlu żywnością, ale by sprostać konkurencji na unijnym rynku, w przyszłości branże spożywcze muszą się skonsolidować - podkreśla minister rolnictwa Marek Sawicki.

Zdaniem ministra w trudnej sytuacji są małe zakłady, które nie są dostatecznie mocnym partnerem wobec handlu. Minister ocenił, że na przeszkodzie konsolidacji stoją często ambicje personalne prezesów firm.

Podstawową sprawą dla dobrego funkcjonowania branży przetwórczej jest uporządkowanie tzw. łańcucha żywnościowego, czyli relacji między producentami rolnymi, przemysłem przetwórczym a handlem. - _ Chodzi o to, by ustalić, w którym ogniwie powstają największe zyski _ - podkreśla minister. Zaznaczył, że nie jest to tylko polski problem; sprawą tą zajęły się też np. Francja, Niemcy, Dania czy Holandia.

Sawicki podkreślił, że resort nie zamierza kontrolować cen i marż, ale przyjrzeć się różnym ukrytym tzw. opłatom półkowym. Są to koszty, jakie ponosi dostawca w związku z różnymi usługami świadczonymi przez sieci handlowe.

_ - Nic mi do marż i cen, to jest sprawa handlu, jest wolny rynek. Ale nie pozwolę na to, aby przedsiębiorcy dali się wciągać w płacenie za różnego rodzaju usługi, które jak pokazują badania i informacje, nie zawsze są świadczone. Jeśli nie ma usługi, nie może być za nią pobierana opłata _ - mówi szef resortu rolnictwa.

Minister powiedział, że premier Donald Tusk do tej pory nie podjął decyzji o powołaniu zespołu monitorującego powiązania handlowe w tzw. łańcuchu żywnościowym. O tym, że taki zespół powstanie, minister informował już we wrześniu. W skład zespołu mieliby wejść wiceministrowie z resortów: gospodarki, finansów, skarbu, rolnictwa oraz wiceprezes UOKiK. Zespół ten miałby też wypracować projekt tzw. kodeksu dobrych praktyk między przetwórstwem a handlem.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)