Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność

0
Podziel się:

Minister rolnictwa uważa, że powodzie odbiją się na tegorocznych plonach.

Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

W 2011 roku nie należy spodziewać się spadku cen żywności na rynkach światowych - uważa minister rolnictwa Marek Sawicki. Jego zdaniem, częściowe zalanie upraw w Polsce na pewno odbije się na tegorocznych plonach.

_ - Niepokojące są zdarzenia w Australii, gdzie obszar upraw został zalany. Wcześniej można było spodziewać się spadku cen zbóż ze względu na zapasy, jakimi świat dysponuje, jednak ze względu na to, co się dzieje w Australii, to ci, którzy te zapasy mają, będą czekać z ich sprzedaniem. Wobec tego nie należy spodziewać się spadku cen żywności w 2011 roku na rynkach światowych _ - powiedział Sawicki.

Według niego, drugim elementem wpływającym teraz na wzrost cen żywności na świecie jest czynnik demograficzny. _ W roku 2030 świat musi zwiększyć produkcję żywności o 70 proc. _ - powiedział.

_ Jeśli chodzi o Polskę, to skutki nadmiernego uwilgotnienia, a gdzieniegdzie powodzi, z pewnością będą odbijały się na plonach w 2011 roku. Ciężko jest powiedzieć, w jakim procencie, i jaka będzie dalej zima _ - dodał Sawicki.

Czytaj w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)