Notowania

banki
08.10.2012 16:38

Sbierbank na razie nie wejdzie do Polski. Może później

Możemy od czasu do czasu spoglądać na możliwości powstające w Polsce, jednak nie jest to dla nas gorący priorytet.

Podziel się
Dodaj komentarz
(RIA Novosti/East News)

Prezes Sbierbanku German Gref oświadczył, że ten największy bank depozytowy w Rosji może za kilka lat, po optymalizacji swojego oddziału w Europie Środkowej i Wschodniej, zainteresować się aktywami w Polsce.

Gref mówił o tym podczas spotkania z prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem. Największym udziałowcem Sbierbanku (57,6 proc.) jest Centralny Bank Rosji (CBR). Akcje Sbierbanku są notowane na giełdach w Moskwie (MICEX-RTS) i Londynie (LSE).

Swój oddział w Europie Środkowo-Wschodniej Sbierbank tworzy na bazie przejętego w tym roku austriackiego Volksbank International (VBI). Rosyjski bank w lutym nabył 100 proc. akcji VBI za 505 mln USD. VBI posiada 291 oddziałów w Bośni i Hercegowinie, Chorwacji, Słowenii, Serbii, Czechach, na Słowacji i Węgrzech. Bank jest też obecny na Ukrainie i dysponuje licencją bankową w Austrii. Jego aktywa - według stanu z 30 czerwca 2011 roku - wynosiły 9,4 mld euro.

_ - W ciągu trzech lat musimy stworzyć silną międzynarodową platformę. Nigdy nie mieliśmy takiego doświadczenia. Jest to bardzo złożona historia _ - oznajmił prezes Sbierbanku, którego cytuje specjalizująca się w tematyce gospodarczej agencja informacyjna Prime. _ - Kupiliśmy trudne aktywa w Europie Wschodniej. Kupiliśmy bardzo tanio. Nie są one jednak dochodowe. W ciągu trzech lat chcemy wyprowadzić je na plus _ - wyjaśnił Gref.

_ - W zasadzie uzyskaliśmy obecność we wszystkich krajach Europy Środkowej, za wyjątkiem Polski. Jednak na polski rynek prawdopodobnie zaczniemy spoglądać później, po tym, jak zakończymy budowę całej międzynarodowej platformy _ - dodał szef Sbierbanku.

We wrześniu Sbierbank poinformował o zamknięciu transakcji odkupienia 99,85 proc. akcji tureckiego Denizbanku od francusko-belgijskiej grupy Dexia za 2,79 mld euro. Denizbank zajmuje szóste miejsce wśród prywatnych banków Turcji. Posiada 588 oddziałów na lokalnym rynku i w Bahrajnie. Ma też filie w Moskwie i Wiedniu. Sbierbank szacuje, że w tym roku na tureckim rynku Denizbank osiągnie 400 mln dolarów czystego zysku, a w 2013 - 600 mln USD.

We wrześniu 2011 roku Gref ogłosił, że Sbierbank chce w perspektywie średnioterminowej wejść na rynki Polski i Turcji. - _ Określiliśmy jasną strategię naszej obecności w Europie. Jako cel średnioterminowy przyjęliśmy obecność jeszcze w dwóch krajach Europy - w Turcji i Polsce. To są dwa rynki, które nas bardzo interesują _ - oświadczył wówczas szef Sbierbanku.

W maju 2012 roku, w kontekście finalizowania przejęcia Denizbanku, Gref oznajmił, że Turcja jest dla Sbierbanku _ najbardziej priorytetowym rynkiem _. _ - Dalej na razie iść nie zamierzamy. Polska - tak, ale nie w najbliższej perspektywie _ - powiedział wtedy.

O chwilowej rezygnacji Sbierbanku z wejścia do Polski mówił wcześniej jego dyrektor finansowy Anton Karamzin. - _ Denizbank na najbliższy czas pokryje nasze potrzeby na tureckim rynku. Innych poważnych interesów w Europie Wschodniej nie mamy. Możemy od czasu do czasu spoglądać na możliwości powstające w Polsce, jednak nie jest to dla nas gorący priorytet _ - oznajmił Karamzin.

W sierpniu 2011 roku dziennik _ Kommiersant _, powołując się na źródła w bankach inwestycyjnych, informował, że Sbierbank rozważa kupno polskich banków - Millennium i Kredyt Banku. Sbierbank potwierdził wtedy, że _ rozważa możliwość przejęć na rynku Europy Środkowo-Wschodniej, włączając w to Polskę _.

Sbierbank jest już też właścicielem banków na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie. W ostatnich latach kilkakrotnie podejmował próby kupna aktywów bankowych w Europie, jednak zakończyły się one niepowodzeniem. W 2010 roku Sbierbank był wymieniany wśród pretendentów do kupna Banku Zachodniego WBK, który ostatecznie przypadł hiszpańskiemu Santanderowi.

Czytaj więcej w Money.pl
PKB światowej potęgi w dół. Czym to grozi? Zrewidowanie w dół odzwierciedla złe zbiory rolne i gorszą niż przewidywano sytuację globalną.
Putin o skazaniu Pussy Riot: "sąd słusznie dał im po dwa lata" Putin powiedział to w specjalnym programie telewizji NTV poświęconym 60-leciu szefa państwa.
Gazprom oskarża o szykowanie rewolucji Należąca do kontrolowanego przez państwo koncernu gazowego Gazprom telewizja NTV w piątek oskarżyła Gruzję o finansowanie przeciwników prezydenta Władimira Putina i przygotowywanie krwawej rewolucji w Rosji.
Tagi: banki, sbierbank, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz