Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schaeuble: nie można renegocjować planu pomocy dla Grecji

0
Podziel się:

- Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy, która została jej zaproponowana - powiedział niemiecki minister finansów. Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie - dodał.

Schaeuble: nie można renegocjować planu pomocy dla Grecji
(PAP/EPA)

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble ocenił, że _ nie można renegocjować _ programu Unii Europejskiej, Europejskiego Banku Centralnego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Grecji, przewidującego pomoc w zamian za realizację planu oszczędności.

_ - Jest to program pomocowy przygotowany w sposób bardzo szczegółowy i nie możemy go renegocjować _ - oświadczył Schaeuble w rozgłośni Deutschlandfunk nazajutrz po fiasku prowadzonych w Atenach rozmów siedmiu partii politycznych na temat sformowania rządu. Konieczne będą nowe wybory parlamentarne w tym kraju, które odbędą się w czerwcu.

_ - Grecja musi być przygotowana na przyjęcie pomocy _, która została jej zaproponowana - powiedział niemiecki minister finansów. _ Ci, którzy wygrają wybory, będą musieli zdecydować, czy przyjmą te warunki, czy nie _ - dodał.

Schaeuble podkreślił, że Europejczycy chcą, aby Grecja pozostała w strefie euro, lecz zależy to _ od suwerennej decyzji Greków _. Jego zdaniem _ nie pomagają spekulacje, co Grecja zdecyduje _.

Kilka dni wcześniej niemiecki minister powiedział w wywiadzie prasowym, że strefa euro poradziłaby sobie z ewentualnym wystąpieniem Grecji z obszaru wspólnej waluty. _ - W minionych dwóch latach wiele się nauczyliśmy i stworzyliśmy mechanizmy ochronne. Zagrożenie przeniesieniem się kryzysu na inne kraje jest mniejsze, a strefa euro stała się bardziej odporna jako całość _ - ocenił minister w rozmowie z gazetą _ Rheinische Post _. _ - Błędne jest wyobrażenie, że nie bylibyśmy w stanie zareagować na coś nieprzewidzianego. Europa tak szybko się nie pogrąży _ - dodał Schaeuble.

Nowy prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyli we wtorek w Berlinie, że życzyliby sobie, aby pogrążona w kryzysie politycznym i gospodarczym Grecja mogła pozostać w strefie euro oraz wyrazili gotowość do rozważenia _ dodatkowych możliwości _ wsparcia rozwoju greckiej gospodarki.

Czytaj więcej więcej o kryzysie strefy euro w Money.pl
Niemiec będzie kontrolował ministrów innych krajów? _ Jako niemiecki minister finansów i tak muszę być bardzo zaangażowany _ - stwierdził znany polityk.
W sprawie Grecji, rozsądek podpowiada jedno Bez względu na wynik wyborów, reform i tak nie będzie - pisze Łukasz Pałka.
Greccy lewacy uratują Europę Dlaczego wart kibicować radykalnej partii SYRIZA- pisze Artur Nawrocki.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)