Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Schaeuble przeciwko zwiększaniu budżetu na wojsko

0
Podziel się:

Niemiecki minister finansów jest przeciwny zarówno zwiększaniu wydatków na obronę jak i stacjonowaniu na stałe wojsk NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Schaeuble przeciwko zwiększaniu budżetu na wojsko
(photo-service.europarl.europa.eu)
bEDMYqgR

Niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble jest przeciwny zarówno zwiększaniu wydatków na obronę jak i stacjonowaniu na stałe wojsk NATO w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Europa powinna pozostać _ soft power _ (miękką siłą) - uważa minister.

_ W obecnej sytuacji zwiększenie wydatków na obronę nie byłoby rozsądną decyzją polityczną. Byłoby raczej przeciwieństwem tego, co jest obecnie rzeczywiście potrzebne _ - powiedział Schaeuble w wywiadzie dla najnowszego, dostępnego od niedzieli wydania tygodnika _ Der Spiegel _.

Szef niemieckiego resortu finansów wyjaśnił, że Niemcy ze względu na swoją przeszłość traktują środki militarne _ z większym dystansem _ niż inne kraje, i sojusznicy powinni to zrozumieć.

bEDMYqgT

Polityk CDU odniósł się krytycznie do pomysłu przesunięcia większych sił NATO na wschodnie rubieże Sojuszu. _ Ta dyskusja nie prowadzi do celu. 90 proc. opinii publicznej nie tylko w Niemczech i UE, lecz także poza naszym kontynentem, odebrałaby takie działania jako zaostrzenie sytuacji _ - powiedział Schaeuble. _ Radziłbym decydentom w NATO, żeby skorzystali z niemieckiego powiedzenia, iż mowa jest srebrem, milczenie złotem _.

Pytany o zaniepokojenie w krajach bałtyckich i Polsce z powodu działań Rosji, Schaeuble odparł: _ Rozmawiam często z moimi kolegami z tych krajów i zupełnie nie mam wrażenia, że są zdenerwowani. Wiedzą, że członkostwo w NATO chroni te kraje. Do Sojuszu należą też Amerykanie _.

Schaeuble powiedział, że europejska _ soft power _ odgrywa w globalnym świecie ważną rolę. _ My Europejczycy musimy zrozumieć, że jesteśmy dużo bardziej atrakcyjni i silniejsi, niż nam się wydaje. Potrzebujemy silniejszej wiary we własne siły. Europa ma do spełnienia globalną misję. Europa jest największą +soft power+ na świecie, jak wynika z sondaży _ - czytamy w wywiadzie.

Zdaniem Schaeublego Putin chce _ poniżyć _ porządek opierający się na wolności i demokracji. _ Zachód powinien przeciwstawić mu swoje wartości, otwartość i tolerancję _ - zaznaczył minister finansów.

bEDMYqgZ

Jak pisze _ Der Spiegel _, z wydatkami na obronę w wysokości 1,29 proc. PKB w 2014 roku Niemcy znajdują się wśród państw NATO dopiero na 14 miejscu. Presja na Berlin, by zwiększył wydatki na wojsko, także pod kątem lepszej ochrony krajów w Europie Wschodniej, będzie wzrastać - uważa tygodnik. _ Der Spiegel _ cytuje rzecznika ds. obrony klubu parlamentarnego CDU/CSU Henniga Otte, który powiedział, że przed wrześniowym szczytem NATO w Walii Niemcy będą musiały zastanowić się nad zwiększeniem wojskowego zaangażowania, w tym także nad dopasowaniem budżetu na wojsko do nowych zadań.

bEDMYqhu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)